StoryEditor

Útok na mníchov otriasol svetom

27.09.2007, 00:00
Mjanmarsko včera zažilo krvavý deň. Rozsiahle protesty desaťtisícov budhistických mníchov nezostali bez odpovede vládnucej vojenskej junty.

Tá na neozbrojených mníchov poslala svoje ozbrojené zložky, ktoré neváhali strieľať do davu. Výsledkom je zatiaľ päť mŕtvych mníchov. Na situáciu v Mjanmarsku už zareagovala aj Bezpečnostná rada OSN, ktorá sa v rámci Valného zhromaždenia OSN v New Yorku zišla na mimoriadnom zasadnutí. Pred ambasádami Mjanmarska vo svete sa konali protesty tisícov aktivistov za ľudské práva.

Slzotvorný plyn a guľky
Len niekoľko hodín po tom, ako mjanmarská armáda vydala zákaz nočného vychádzania a zhromažďovania viac než piatich ľudí, došlo k prvým zrážkam medzi bezpečnostnými silami a budhistickými mníchmi. Pred najposvätnejšou mjanmarskou pagodou Šwedagon v hlavnom meste Rangún zasiahli poriadkové sily tvrdo proti mníchom a ostatným demonštrantom. Počet odporcov diktatúry však narastal. Demonštranti sa aj napriek zákazu vydali na protestné pochody Rangúnom. Policajti sa ich snažili rozohnať slzotvorným plynom a varovnými výstrelmi do vzduchu. Nakoniec však obrátili zbrane aj proti davu. Výsledkom je najmenej päť mŕtvych mníchov. Niektorých z nich ozbrojenci doslova ubili na smrť. Od útoku neušetrili ani 80-ročného mnícha. Ten sa na demonštrácii zúčastnil aj napriek tomu, že nemohol chodiť a ľudia ho museli niesť.
Zakrvavených mníchov, ktorých ošetrovali ostatní demonštranti, bolo vidno na mnohých miestach v Rangúne. Ich fotografie sa dostávajú do celého sveta. Milióny ľudí si môžu urobiť vlastný obraz o tom, čo sa teraz v Mjanmarsku vlastne deje. A to aj vďaka študentským dobrovoľníkom, ktorí takéto zábery urobia svojimi mobilmi a pošlú ich ďalej. Niektorí mnísi mali na tvárach masky, aby sa chránili pred slzotvorným plynom. Jeden zo sprievodov v Rangúne zamieril aj k domu opozičnej líderky a ikony boja za demokraciu, Aung Schan Su Ťiovej. Tú mjanmarská vojenská chunta zadržiavala 12 z uplynulých 18 rokov v domácom väzení. Včera ju údajne previezli do neslávnej známej väznice Insein.

Mnísi: Boj dokončíme sami
Streľbou a slzotvorným plynom sa však policajti pokúšali rozohnať demonštrantov aj v ďalších mestách. V Sittwe, prístave na severozápadnom pobreží Mjanmarska, včera pochodovalo 15-tisíc ľudí. V druhom najväčšom meste Madalay vyšlo do ulíc 30-tisíc mníchov, mníšok aj obyčajných ľudí. Plne vyzbrojení vojaci sa im niekoľkokrát pokúsili zatarasiť cestu. Sprievod sa im však vždy vyhol, aby bezpečnostným silám nedal príčinu na násilie. Mnísi vyzvali obyvateľov Rangúnu, aby sa vyhli brutalite. Dali tiež najavo, že tento boj proti totalite dokončia práve oni.
Vojenská chunta sa zamerala aj na známe celebrity, ktoré vyzývajú obyvateľov na podporu mníchov. Vo väzení skončil populárny herec Zaganar, ktorý poskytol rozhovor stanici BBC, i známy aktivista Win Naing.
Násilný zásah nariadili generáli, ktorí sa o ďalšom postupe radia v novej metropole Nepjito, vybudovanej uprostred džungle. Aj oni sú však rozpoltení vzhľadom na to, že proti nim stoja budhistickí mnísi a strieľať do najuctievanejších ľudí v krajine sa im nemusí vyplatiť. Násilný postup totiž môže vyvolať celonárodné povstanie.

01 - Modified: 2003-06-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Európu čaká ďalšia vlna poklesu úrokov 02 - Modified: 2003-06-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Tri spôsoby vyrovnania sa s akcionármi 03 - Modified: 2003-06-12 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Konvent: Dráma do poslednej chvíle
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. december 2024 21:57