Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.11.2007, 00:00

Nitky v revolúcii ťahalo cisárske Nemecko

Komunisti počas svojej vlády s obľubou tvrdili, že októbrová revolúcia bola povstaním ľudu. Až po páde železnej opony koncom 80. rokov aj naši historici začali nahlas hovoriť o skutočnom pozadí tejto udalosti. Za revolúciou podľa nich stáli vplyvné kruhy v Nemecku. Tým malo ísť o vnútorný rozvrat cárskeho Ruska, proti ktorému Nemci bojovali v prvej svetovej vojne. Vtedajší režim nemeckého cisára Wilhelma II. mal veľký záujem o to, aby sa Rusko ako člen dohody oslabilo. Nie je tajomstvom, že tesne pred revolúciou bol jej hlavný ideológ Vladimir Iľjič Lenin v Nemecku. Historici dokonca tvrdia, že v revolúcii Lenin vyhral predovšetkým vďaka masívnej kampani, ktorú platilo práve wilhelmovské Nemecko.
Ako pri každej historickej udalosti, aj tu sa z času na čas objavujú rôzne špekulácie a konšpiračné teórie. Podľa jednej z nich riadili októbrovú revolúciu ilumináti. Ide o tajnú sprisahaneckú organizáciu, ktorá má veľký vplyv na dianie na celom svete. Podľa iných stoja za 7. novembrom 1917 peniaze slobodomurárov, templárov či najsilnejších amerických finančných skupín. Tie údajne financovali aj komunizmus, pretože svet rozdelený na dve znepriatelené polovice im vyhovoval.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.