Reuters
StoryEditor

Tvrdá rana pre Putina. Zničenie pýchy ruského námorníctva posilní morálku Ukrajincov

15.04.2022, 10:51
Autor:
ČTKČTK
Rusko stále nepriznalo, že ukrajinská armáda má svoj podiel na zničení krížnika Moskva.

Zničenie raketového krížnika Moskva, ktorý bol vlajkovou loďou ruskej Čiernomorskej flotily, považujú odborníci za tvrdú ranu pre prezidenta Vladimira Putina a za propagandistické víťazstvo Ukrajiny.

Britský list The Guardian označil Moskvu za pýchu ruského námorníctva a najprestížnejšie plavidlo nasadené vo vojne s Ukrajinou. Ukrajinské úrady uviedli, že loď zasiahli a poškodili ukrajinské protilodné strely Neptún.

Ruské vyhlásenia sa vyhýbajú akejkoľvek zmienke o ukrajinskom podiele na skaze Moskvy. Ruské ministerstvo obrany iba uviedlo, že krížnik sa potopil, keď bol na rozbúrenom mori vlečený do prístavu po tom, ako na palube explodovala munícia, prepukol požiar a trup bol poškodený a stratil stabilitu.

"Potopenie krížnika Moskva... nie je len významnou stratou, je tiež symbolom terajšieho chaotického ruského vojnového ťaženia," cituje The Guardian Michaela Kofmana, riaditeľa výskumu a odborníka na Rusko z amerického Centra pre námorné analýzy.

Tvrdá rana pre ruskú hrdosť

Experti, na ktorých sa odvoláva americká televízia CNN, sú presvedčení, že potopenie Moskvy je tvrdou ranou pre národnú hrdosť Rusov; prirovnávajú ho k zničeniu niektorých amerických bojových lodí počas druhej svetovej vojny alebo k likvidácii lietadlovej lode v súčasnosti.

"Jedine strata ponorky s balistickými strelami alebo Admirála Kuznecova (jedinej ruskej lietadlovej lode) by pre morálku Rusov a povesť námorníctva znamenala tvrdšiu ranu," povedal podľa CNN Carl Schuster, kapitán amerického námorníctva vo výslužbe a bývalý vysoký predstaviteľ vojenskej rozviedky americkej armády pre oblasť Pacifiku.

Profesor vojnovej stratégie z londýnskej King ´s College Alessio Patalano pripomenul, že vojnové plavidlá operujú mimo zorného poľa verejnosti a o ich aktivitách málokedy informujú médiá.

"Sú to ale veľké plávajúce kusy územia určitých štátov, a keď o ne prídete, tým skôr o vlajkovú loď, bez ohľadu na vojenské straty ide o mimoriadnu vec," vyhlásil Patalano.

Taktiež americký Inštitút pre štúdium vojny vo svojej analýze venovanej potopeniu Moskvy uvádza, že táto udalosť zrejme "naruší ruskú morálku" a ide o vec, ktorú nemožno skryť pred verejnosťou.

"Strata krížnika Moskva - bez ohľadu na to, či išlo o dôsledok ukrajinského útoku alebo o nehodu, je pre Ukrajinu veľkým propagandistickým víťazstvom," uvádza inštitút.

Požehnanie pre morálku Ukrajincov

Potopenie lode, ktorú obrancovia ukrajinského Hadieho ostrova nevyberavými slovami poslali "do hája", je požehnaním pre ukrajinskú morálku, taktiež konštatoval inštitút vo svojej analýze.

Nezávislý ruskojazyčný portál Meduza píše, že skaza Moskvy môže výrazne oslabiť protileteckú ochranu ďalších častí Čiernomorskej flotily zapojených do vojny na Ukrajine.

Poznamenáva však, že krížnik ako jediné plavidlo svojej triedy pri poslednej modernizácii nedostal nové radary, ktoré sú schopné efektívne zachytiť nízkoletiace ciele, vrátane rakiet Neptún vyrábaných Ukrajinou.

Za veľmi vážnu stratu označil zničenie Moskvy na portáli lenta.ru Konstantin Sivkov, riaditeľ Ruskej akadémie pre raketové a delostrelecké vedy. Poznamenal, že plavidlo malo veľký útočný potenciál a bolo vybavené na súčasné podmienky boja.

Napriek tomu Inštitút pre štúdium vojny uvádza, že potopenie Moskvy síce ukázalo, že ukrajinské sily sú schopné útočiť na ruské lode v Čiernom mori a obmedzia ruské možnosti podnikať raketové útoky, je ale nepravdepodobné, že by znamenalo rozhodujúcu ranu pre ruskú armádu v celej vojenskej operácii na Ukrajine.

Hlavnou úlohou krížnika zrejme bolo vykonávať presné údery proti logistickým centrám alebo letiskám. Tieto útoky boli síce úspešné, ale početne obmedzené v porovnaní s leteckými útokmi a raketovými údermi vedenými z krajiny.

01 - Modified: 2022-04-13 21:51:18 - Feat.: 0 - Title: Po zásahu ukrajinskou strelou horí ruský krížnik Moskva, tvrdí ukrajinská správa 02 - Modified: 2022-04-14 20:30:45 - Feat.: 0 - Title: Ruská vlajková loď Moskva sa potopila. Zraniteľná je bez nej celá flotila, tvrdí o zničení krížnika generál
01 - Modified: 2022-05-12 10:26:10 - Feat.: - Title: Vstup Fínska do NATO bude pre Rusko hrozba, uviedol hovorca Kremľa 02 - Modified: 2022-05-12 09:52:51 - Feat.: - Title: Aj keď Únia pripravuje zákaz, príjmy Ruska z ropy tento rok vzrástli 03 - Modified: 2022-05-12 09:38:52 - Feat.: - Title: Ukrajina chce záruku miestenky v Európskej únii 04 - Modified: 2022-05-12 09:48:38 - Feat.: - Title: Fíni sa rozhodli: Musíme bezodkladne vstúpiť do NATO 05 - Modified: 2022-05-11 15:04:17 - Feat.: - Title: Ukrajina váha, či zničiť kľúčový most na Krym. Ponúka sa útok kamikaze člnmi
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
12. august 2022 03:50