Buča, Kramatorsk, Mariupoľ. Miesta, ktoré sú poznačené ruskými vojnovými zločinmi. "Kým nedôjde ku kardinálnym zmenám na najvyšších poschodiach ruského vedenia, tak tí, ktorí sa dopúšťajú vojnových zločinov, nebudú potrestaní," hovorí pre Lidovky.cz Oleg Orlov, člen správnej rady ľudskoprávnej organizácie Memorial a bývalý člen prezidentskej Rady pre ľudské práva.
Každý deň z Ukrajiny prichádzajú správy o vojnových zločinoch, ktoré môžu mať na svedomí ruskí vojaci. Čo si o tom myslíte?
Prípady vrážd civilných obyvateľov vyžadujú starostlivé vyšetrenie. Správne ste povedali, že existujú správy, že ruskí vojaci môžu mať na svedomí vojnové zločiny.
To je veľmi citlivá otázka. Nedá sa tiež vylúčiť, že niektorých zločinov na civilistoch sa dopustili aj ukrajinskí vojaci.
Predtým sa niečo také potvrdilo?
Medzi rokmi 2014 a 2016 sme s kolegami z Memorialu pracovali na východe Ukrajiny, na oboch stranách frontu.
Na území kontrolovanej ukrajinskou vládou sme spolupracovali s našimi ukrajinskými partnermi, najmä to boli Ukrajinská helsinská skupina a Charkovská ľudskoprávna skupina.
Musím povedať, že naše vyšetrovania ukázali, že obe strany konfliktu vtedy porušovali normy humanitárneho práva. Obe plošne ostreľovali obytné štvrte.
Nešlo však o zámerné ničenie konkrétnych civilných cieľov. Tiež sme zistili, že dochádzalo k rozmiestňovaniu delostrelectva v obytných štvrtiach.
Ruská propaganda neustále tvrdí, že počas prvého konfliktu ukrajinské sily zámerne ničili infraštruktúru Donbasu. Infraštruktúru Donbasu však ničili obe strany.
Videl som, ako ukrajinská strana útočila na obytné štvrti...
Zostáva vám 85% na dočítanie.