TASR/AP
StoryEditor

V Izraeli na dve minúty zastal život. Krajina si pripomína milióny obetí holokaustu

28.04.2022, 11:28
Autor:
TASRTASR
Premiér Naftali Bennett vyzval na ukončenie politických sporov v Izraeli, ktoré podľa neho môžu viesť k rozkladu štátu zvnútra.

Zvukom sirén si obyvatelia Izraela vo štvrtok pripomenuli pamiatku šiestich miliónov židovských obetí holokaustu. Zvyčajne rušný život v krajine po rozozvučaní sirén o 10.00 h miestneho času na dve minúty ustal: zastavili sa idúce autá i chodci na uliciach, z ktorých mnohí z nich stáli so sklonenými hlavami, aby tak vzdali poctu mŕtvym, uviedla agentúra AP.

Zvuk sirén zároveň ohlásil pokračovanie hlavných spomienkových obradov, ktoré sa začali v stredu večer zhromaždením v múzeu holokaustu Jad va-Šem v Jeruzaleme. Spomienkové podujatia sa uskutočnia aj na iných miestach vrátane parlamentu, kde sa koná tradičné čítanie mien obetí holokaustu.

Izraelský premiér Naftali Bennett v stredu neskoro večer v prejave v pamätníku Jad va-Šem vyzval na ukončenie politických sporov v Izraeli, ktoré podľa neho môžu viesť k rozkladu štátu zvnútra. Varoval aj pred antisemitskou rétorikou a pokusmi porovnávať vyvražďovanie európskych židov s inými zverstvami, napríklad s vojnou na Ukrajine.

Okrem Bennetta, izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga a ďalších politikov sa na stredajšom podujatí zúčastnili aj pozostalí, ktorí zapálili šesť fakieľ - za šesť miliónov ľudí zavraždených nacistami a ich kolaborantmi.

Osobitným hosťom večera bola predsedníčka nemeckého parlamentu Bärbel Basová. AP pripomenula, že Izrael bol založený v roku 1948 ako útočisko pre židov po holokauste.

Momentálne tam žije približne 165-tisíc ľudí, ktorí prežili holokaust. Izrael vynakladá veľké úsilie na pripomínanie si obetí holokaustu a tých, ktorí prežili, považuje za hrdinov. Mnohí z preživších však zápasia s chudobou a izoláciou - tá sa prejavila počas pandémie vyvolanej koronavírusom SARS-CoV-2 i po nej, dodala AP.

Mnohí takíto ľudia sú odkázaní na to, aby žili z vládnej podpory a darov. Reštaurácie a zábavné podniky zostávajú v deň spomienky na obete holokaustu (Jom ha-šoa) zatvorené, rádiá hrajú tklivú hudbu a televízne stanice vysielajú dokumentárne filmy a iné materiály súvisiace s holokaustom.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
18. január 2026 01:36