Katolícka republikánska strana Sinn Féin prvýkrát v histórii zvíťazila vo voľbách do severoírskeho parlamentu, informovala agentúra Reuters po sčítaní väčšiny hlasov zo štvrtkových volieb.
Demokratická unionistická strana (DUP) už predtým uznala prelomovú výhru ľavicových nacionalistov.
Šéfka Sinn Féin v Severnom Írsku Michelle O'Neillová uviedla, že volebný výsledok predstavuje rozhodujúci okamih v dejinách tohto regiónu pod britskou správou a začína novú éru. Dodala, že nastal čas na debatu o zjednotenom Írsku.
Kreslá sú už takmer rozdelené
Severoírsky regionálny parlament, ktorý sa podľa sídla prezýva Stormont, má 90 kresiel a voliči rozhodujú v 18 volebných obvodoch. Sčítanie hlasov trvá dlhšie kvôli pomerne zložitému systému jedného prenosného hlasu.
Sinn Féin získala k 20:30 miestneho času 27 z 90 kresiel. Jej hlavný súper, Demokratická unionistická strana (DUP), si zatiaľ pripísala 24 kresiel. Po 17 kreslách získala aj Aliančná strana Severného Írska (APNI), ktorá tak zdvojnásobila počet svojich poslancov.
Ďalšie severoírske zoskupenie Ulsterská unionistická strana (UUP) bude mať najmenej deväť poslancov. S minimálne siedmimi zákonodarcami môže počítať aj Sociálnodemokratická a labouristická strana (SDLP). Zvyšné kreslá si medzi sebou rozdelia ďalšie politické zoskupenia a nestraníci.
Celkom už je pridelených 88 z 90 kresiel.
Historický deň
Predseda DUP Jeffrey Donaldson už v popoludňajšom rozhovore so stanicou Sky News uznal, že republikáni majú nakročené k historickému víťazstvu v miestnych voľbách. Doterajšie výsledky potvrdili prepad DUP, ktorá podporuje zotrvanie Severného Írska vo zväzku s Britániou.
Víťazstvo ľavicovo a nacionalisticky orientovanému zoskupeniu, ktoré presadzuje zjednotenie Írskej republiky s touto časťou ostrova, prisudzovali už prvé projekcie. Sinn Féin tak prvýkrát získa možnosť vybrať predsedu vlády a stane sa prvou nacionalistickou stranou na čele Severného Írska.
Doterajšia vicepremiérka Michelle O'Neillová, ktorá vo vláde skončila vo februári po demisii prvého ministra Paula Givana z DUP, sa postaví na čelo novej vlády. Dnešok označila za "historický deň".
"Dnešok predstavuje veľmi významný okamih zmeny. Je to určujúci okamih pre našu politiku a náš ľud," povedala O'Neillová. Dodala, že nastal čas na "zdravú debatu" o smerovaní k zjednotenému Írsku.
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová, ktorá tiež vedie kampaň za odtrhnutie od Spojeného kráľovstva, bola medzi prvými, kto Sinn Féin zablahoželal. Na Twitteri víťazstvo tejto strany označila za "skutočne historický výsledok".
V rukách britskej vlády
Hoci víťazstvo ľavicových nacionalistov, ktorí pôvodne vzišli z politického krídla polovojenskej organizácie IRA, zrejme priblíži vyhliadku na zjednotené Írsko, referendum potrebné na vystúpenie zo Spojeného kráľovstva je v kompetencii britskej vlády.
Obe najväčšie strany na seba budú odkázané pri zostavovaní budúcej vlády. Republikáni a unionisti dodržiavajú od roku 1998 dojednania o deľbe moci na základe veľkopiatočnej mierovej dohody, ktorá ukončila dlhoročný konflikt v krajine.
Nad rokovaním o novej vláde však visí otázka takzvaného severoírskeho protokolu, kvôli ktorému Severné Írsko čiastočne stratilo doterajšie pevné putá so Spojeným kráľovstvom, pretože musia dodržiavať pravidlá jednotného trhu EÚ a colnej únie.
DUP požaduje zrušenie tohto pobrexitového mechanizmu a vyhráža sa, že sa kvôli nemu nebude podieľať na ďalšej spoločnej vláde so Sinn Féin.