Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.06.2021, 12:39

Schudnutý Kim: severokórejský vodca priznal, že krajina má veľký problém s potravinami

  • Severokórejský vodca Kim Čong-un priznal, že situácia so zásobovaním potravinami začína byť napätá a poľnohospodársky sektor nedokáže plniť plán.
  • Chudobný totalitný štát sa od začiatku pandémie uzavrel do ešte tvrdšej izolácie, než tomu bývalo pred tým.
Schudnutý Kim: severokórejský vodca priznal, že krajina má veľký problém s potravinami
Zdroj: Reuters

"Potravinová situácia ľudu začína byť napätá," vyhlásil diktátor na stretnutí najvyšších kádrov severokórejského režimu. Poľnohospodársky sektor podľa neho kvôli minuloročným tajfúnom a následným záplavám nedokázal splniť ciele a v krajine tak panuje nedostatok obilia.

"Je nevyhnutné, aby sa celá strana i štát teraz koncentrovali na poľnohospodárstvo," uviedol Kim na zjazde Ústredného výboru Kórejskej strany práce v Pchjongjangu.

Ako poznamenáva denník The New York Times, zúfalá ekonomická situácia KĽDR síce nie je žiadnou novinkou, tak úprimné slová od jej vodcu však nie sú príliš časté.

Situáciu zhoršila pandémia

Zbedačenej krajine postihnutej medzinárodnými sankciami a prírodnými katastrofami zasadila ďalšiu ranu pandémia. Hranica s Čínou, kľúčovým ekonomickým partnerom, je viac ako rok uzavretá.

Chýbajú hnojivá, súčiastky do strojov, nedostáva sa tovar na čierny trh a pašovanie spotrebného tovaru a potravín bolo prakticky znemožnené.

​V izolovanej komunistickej krajine od začiatku roka rastú ceny potravín, podľa portálu NK News kilogram banánov dnes stojí v prepočte asi 38 eur. V posledných týždňoch však prudko vzrástli aj ceny ryže, ktorá tvorí kľúčovú zložku jedálnička Severokórejčanov.

Podľa zdrojov japonských a juhokórejských novinárov pribúda ľudí, ktorí v núdzi predávajú nábytok, aby mali na jedlo.

V niektorých regiónoch rastie počet detských bezdomovcov zháňajúcich potraviny, kde sa dá. Odborníci odhadujú, že KĽDR chýba 1,35 milióna ton obilia. Kríza v zásobovaní bude zrejme vrcholiť medzi augustom a októbrom.

Kim schudol

"Tohtoročný nedostatok potravín je tak rozsiahly, že KĽDR ho nedokáže sama zvládnuť," povedal denníku The New York Times Kwon Tae-jin z Kórejského rozvojového inštitútu. Pchjongjang podľa neho musí rozvoľniť kontrolu trhu a požiadať Čínu o rozsiahlu humanitárnu pomoc.

Už vo februári kvôli nedostatkom v zásobovaní opustili Pchjongjang niektorí zahraniční diplomati. Sám Kim dokonca začiatkom apríla pripustil, že sa blíži vážna hospodárska kríza.

Použil pritom termín "strastiplný pochod", ktorým režim označuje hladomor z 90. rokov. Vtedy podľa niektorých odhadov zomreli až tri milióny ľudí.

​Kým krajina hladuje, na váhe výrazne zhodil aj Kim Čong-un. Portál NK News na základe posledných fotografií zo schôdzky politbyra upozornil, že pôsobí oveľa štíhlejšie ako predtým.

Snímky vyvolali špekulácie o jeho zdravotnom stave, aj keď nie je jasné, či je zmena vzhľadu dôsledkom choroby, alebo cielenej snahy bojovať s nadváhou.

Kim Čong-un je silný fajčiar a dlhodobo sa vraj potýka s problémami prisudzovanými nadváhe a nezodpovednému životnému štýlu. Juhokórejská rozviedka minulý rok uviedla, že váži okolo 140 kilogramov a od nástupu k moci ročne priberá asi šesť až sedem kíl.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.