Severná Kórea sa chystá na 75. výročie založenia vládnej Kórejskej strany práce. V Pchjongjangu sa zhromažďujú Severokórejčania s rúškami a očakáva sa obrovská vojenská prehliadka, píše agentúra Reuters s odvolaním sa na severokórejské médiá.
Hovorí sa tiež o tom, že by sa na prehliadke mohli objaviť nové balistické strely.
Severokórejská štátna televízia ukazuje zábery veľkého množstva delegátov a návštevníkov v rúškach, ktorí dorazili do hlavného mesta KĽDR Pchjongjangu na oslavy.
Totalitný štát doteraz neohlásil jediný prípad nákazy koronavírusom, podľa agentúry Reuters však sprísnil hraničné kontroly a karanténne opatrenia. Analytici upozorňujú, že pre politicky a ekonomicky izolovanú krajinu by rozšírenie nákazy mohlo mať devastačné následky.
Idú do veľkého rizika
"Takáto udalosť je extrémne riskantná. Ak by len niekoľko ľudí v dave bolo pozitívnych na covid-19, mohli by vytvoriť smrtiaci moment, čo sa veľkého šírenia (nákazy) týka," myslí si Harry Kazianis, riaditeľ kórejských štúdií pri inštitúte Center for the National Interest, ktorý sídli vo Washingtone.
Súčasťou osláv 75. výročia založenia Kórejskej strany práce majú byť koncerty, priemyselné výstavy, svetelná šou a rôzne ceremónie pri príležitosti dokončenia stavebných projektov. Podľa juhokórejskej agentúry Jonhap sa objavujú informácie, že severokórejská štátna televízia bude vysielať vojenskú prehliadku naživo a vodca KĽDR Kim Čong-un prednesie reč.
Čoraz viac sa hovorí o tom, že severokórejský režim na prehliadke ukáže svetu nové medzikontinentálne balistické rakety.
"Je možné, že Severná Kórea odhalí nové strategické zbrane, ako sú medzikontinentálne balistické rakety alebo balistické strely odpaľované z ponorky, aby pritiahla pozornosť v čase, keď jej ekonomické výsledky stagnujú," uviedlo juhokórejské ministerstvo pre zjednotenie.
Mierna ukážka sily
Minister pre zjednotenie Li In-jong zákonodarcom vo štvrtok povedal, že ukážka nových rakiet by mohla byť pred blížiacimi sa americkými prezidentskými voľbami "miernou ukážkou sily", ktorá by bola menej provokatívna než odpálenie rakety alebo jadrový test.
Severokórejský vodca Kim Čong-un sa zdržal ukážky medzikontinentálnych balistických rakiet na prehliadkach od roku 2018, kedy sa prvýkrát stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Ich rokovania o severokórejskom jadrovom a raketovom programe teraz však stagnujú a Pchjongjang už dal najavo rastúcu netrpezlivosť s Washingtonom, podotýka Reuters.
"Aj keď taká ukážka sily je znepokojujúca, z Washingtonu nevyvolá silnú reakciu, ak teda vôbec (vyvolá) nejakú. Administratíva (Donalda) Trumpa dala najavo, kde sú v prípade Severnej Kórey krajné medze: testy medzikontinentálnych balistických rakiet a jadrové testy, nie ich verejné predvádzanie," dodal Kazianis.