Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.06.2021, 15:42

Súd určil AstraZenece kalendár dodávok do únie. Firme inak hrozia pokuty

Komisia zažalovala britsko-švédsku spoločnosť kvôli tomu, že dlhodobo nedodáva prisľúbené množstvo očkovacích preparátov.

Súd určil AstraZenece kalendár dodávok do únie. Firme inak hrozia pokuty
Zdroj: Reuters

Belgický súd dnes nariadil farmaceutickej firme AstraZeneca, aby krajinám Európskej únie do septembra dodala 50 miliónov dávok vakcíny proti covidu-19. Súd však zároveň nevyhovel požiadavke Európskej komisie (EK) na okamžité dodávky očkovacích látok pred koncom júna.

Uviedli to dnes obe strany sporu, z ktorých každá prezentovala verdikt ako svoj úspech. Rozhodnutie prichádza v čase, keď stále viac únijných krajín výrazne obmedzuje používanie vakcíny od AstraZenecy zvlášť u mladších ľudí, a to kvôli obavám, že v ojedinelých prípadoch môžu spôsobovať krvné zrazeniny.

Komisia zažalovala britsko-švédsku spoločnosť kvôli tomu, že dlhodobo nedodáva prisľúbené množstvo očkovacích preparátov. EK pre členské štáty objednala 300 miliónov dávok vakcíny s dodaním do konca júna.

​AstraZeneca však už v apríli avizovala, že do konca druhého štvrťroka stihne dodať len asi 100 miliónov dávok, hoci komisia požadovala najmenej 120 miliónov dávok.

Súd dnes stanovil kalendár dodávok na najbližšie tri mesiace. Firma podľa neho má poskytnúť členským krajinám EÚ do 26. júla 15 miliónov dávok, do 23. augusta ďalších 20 miliónov a do 27. septembra ešte 15 miliónov. Ak AstraZeneca termíny nedodrží, bude musieť zaplatiť desať eur za každú zmeškanú dávku.

"Toto rozhodnutie potvrdzuje pozíciu komisie: AstraZeneca nedodržala záväzky, ktoré urobila v zmluve. Je dobré vidieť, že to potvrdzuje nezávislý sudca," uviedla v reakcii predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Požiadavky komisie o druhom štvrťroku však súd nevzal do úvahy, čo firma označila za svoje víťazstvo.

"Rozhodnutie súdu nás potešilo," uviedol vo vyhlásení výkonný podpredseda spoločnosti Jeffrey Pott. Podľa AstraZenecy súd uznal obtiažnosť situácie farmaceutických firiem, ktoré dodávajú krajinám veľké množstvo vakcín v bezprecedentných podmienkach.

Firma tiež uviedla, že je teraz pripravená s komisiou začať opäť spolupracovať. Komisia pritom už na jar dala najavo, že má v budúcnosti záujem skôr o takzvané mRNA vakcíny, ktoré dodávajú firmy Pfizer / BioNTech či Moderna.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.