Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.01.2010, 13:23

Ohlasy: Slovensko ohrozilo mnoho írskych životov (video)

Kauza výbušniny, ktorá sa dostala na palube lietadla do Dublinu po nevydarenom policajnom cvičení na popradskom letisku, vyvolávala aj dnes pozornosť írskych a svetových médií.

The Irish Times: Bezpečnostný test vystavil ľudí veľkému nebezpečenstvu

 


Internetové vydanie írskeho denníka The Irish Times v analyzuje bezpečnostné riziká spojené s umiestnením výbušniny v batožine a dochádza k záveru, že slovenské úrady svojím konaním ohrozili množstvo životov Írov. Bezpečnostný analytik novín upozorňuje na nestabilitu potenciálne nebezpečnej výbušniny RDX, ktorá podľa neho môže explodovať aj bez detonátora. RDX sa preto len zriedka prepravuje letecky a nikdy nie v lietadlách s civilnými pasažiermi.

Podľa analytika neexistuje žiadne racionálne vysvetlenie ani ospravedlnenie toho, že sa nebezpečná výbušnina RDX na palubu lietadla smerujúceho do Dublinu. Noviny pripomínajú, že menej ako 200 gramov RDX použili čečenské samovražedné atentátničky, ktoré v auguste 2004 zničili dve ruské osobné lietadlá.

 

Irish Independent: Na Slovensko poletí tím írskej polície

 

 


Najväčší írsky denník Irish Independent informuje o tom, že na Slovensko sa chystá odletieť tím expertov írskej polície poverených vyšetrením celej záležitosti. Vyšetrovanie sa zameria hlavne na to, prečo slovenská strana poslala telex s upozornením spoločnosti Servisair odbavujúcej batožinu, a nie írskych bezpečnostným alebo leteckých orgánom. Vyšetrovatelia najskôr vypočujú zodpovedných zamestnancov spoločnosti Servisair a dublinského letiska.  

 

Všímajú si tiež rozhorčenie írskej vlády nad snahou slovenskej polície prenášať zodpovednosť na írsku stranu. Podľa hovorcu írskeho ministerstva spravodlivosti sa celému incidentu dalo jednoducho zabrániť ešte na Slovensku, keby cestujúcemu s výbušninou nedovolili nastúpiť do lietadla.

 

CNN: Slovenský incident podčiarkuje nedostatky v bezpečnostnej koordinácii

 

 


CNN cituje leteckého experta, podľa ktorého kauza okolo výbušniny poukazuje na potrebu väčšej medzinárodnej spolupráce, ktorá by zlepšila bezpečnosť na letiskách.  

 

Podľa Steva Lotta z Medzinárodnej asociácie leteckej dopravy (IATA) sú pravidelné cvičenia nevyhnutné pre testovanie bezpečnostných systémov letísk. Nie je však podľa neho bežné, aby sa pri nich používali skutočné výbušniny, alebo aby sa hľadané látky vkladali do batožín cestujúcich.

V USA sa podobné cvičenia vykonávajú len s neškodnými simulovanými trhavinami, ktoré sa vkladajú do batožín zainteresovaných predstaviteľov alebo agentov a nepredstavujú žiadne riziko pre pasažierov ani letecký personál.

 

Al Džazíra: Slovenská polícia poslala do Dublinu 'bombu'

"Svet môže byť vo vysokej pohotovosti pre útoky na lietadlá, ale to nezabránilo prepašovaniu dávky plastickej výbušniny do Írska... omylom. V rámci tréningového cvičenia slovenská polícia ukryla na letisku v batožine nič netušiaceho pasažiera výbušniny. Väčšinu z nich našla, ale jedna dávka skončila až v lietadle Danube Wings smerujúcom do Dublinu, čo viedlo k policajnej razii a dočasnému zatknutiu nič netušiaceho pašeráka."

http://www.youtube.com/embed/-TgEA7qq--g

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.