StoryEditor

Západ koketuje s Asadom. Občianska vojna v Sýrii trápi svet

26.09.2015, 08:12
Autor:
TASRTASR

Austrálska ministerka zahraničných vecí Julie Bishopová povedala, že sýrsky prezident Bašár Asad musí byť súčasťou riešenia občianskej vojny v Sýrii. Uviedla to v rozhovore, ktorý s ňou dnes zverejnili austrálske noviny The Weekend.

Podľa Bishopovej sa "vynára konsenzus", že Asadov režim bude kľúčový v pokuse udržať sýrsky štát a zabrániť militantom Islamského štátu v ďalších územných ziskoch.

"Je evidentné, že musí byť politické rovnako ako vojenské riešenie konfliktu v Sýrii," citovala ju tlačová agentúra DPA.

"Vynára sa názor v niektorých kruhoch, že jediná predstaviteľná možnosť je vláda národnej jednoty zahŕňajúca prezidenta Asada."

Jej vyhlásenie mení postoj, ktorý zastávala Austrália pod vedením predchádzajúceho premiéra Tonyho Abbotta, že akýkoľvek trvalý mier v Sýrii si vyžaduje odstúpenie Asada.

Bishopová sa vyjadrila v čase, kedy povstalci Islamského štátu dosiahli významné územné zisky v Sýrii a ruské sily sa začali presúvať do Sýrie, aby podporili Asada strážením strategických letísk a prístavov.

Austrálska ministerka povedala, že akékoľvek mierové riešenie si vyžaduje podporu Bezpečnostnej rady OSN, v ktorých majú Rusko i USA právo veta.

"Špecifická úloha a trvanie účasti prezidenta Asada by zrejme boli dočasné," dodala.

Tony Abbott ešte pred svojím odvolaním z funkcie vlastnou stranou, ktorá ho pred dvoma týždňami nahradila umiernenejším Malcolmom Turnbullom, vydal príkaz, aby sa austrálske bombardéry pripojili k Američanmi vedenej koalícii útočiacej na sily IS v Sýrii.

Austrália si zoberie 12.000 sýrskych utečencov z táborov v Turecku, Jordánsku a Libanone.

Sýrsky prezident Bašár Asad musí preč, ale môže byť nevyhnutné hovoriť s ním v rámci dohody o prechode moci, uviedol v rozhovore pre francúzsky denník Le Monde britský minister zahraničných vecí Philip Hammond. Odchýlil sa tak od prísnej americkej a západnej stratégie nehovoriť s Asadom, napísala agentúra Reuters.

Hammond naznačil existenciu nezhody medzi hlavnými európskymi mocnosťami ohľadne úlohy sýrskeho prezidenta po vyše štyroch rokoch konfliktu v krajine.

"Asad musí ísť, nemôže byť súčasťou budúcnosti Sýrie," povedal Hammond v rozhovore, ktorý Le Monde zverejnil v piatok. "Ak dosiahneme dohodu o prechodnom orgáne a Asad bude súčasťou toho, potom bude nevyhnutné hovoriť s ním ako s aktérom tohto procesu."

Nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová vo štvrtok na summite Európskej únie v Bruseli povedala, že "Treba hovoriť s mnohými aktérmi vrátane Asada."

Nemeckí vládni predstavitelia však popreli, že by Merkelová podporovala postoj Španielska či Rakúska. Obe krajina sa domnievajú, že Asad by mal zrejme hrať istú úlohu v dočasnom riešení pre Sýriu, ktoré by zahŕňalo jeho spojenie s medzinárodnými vojenskými silami v záujme porazenia Islamského štátu.

Hammond hovoril po štvrtkovom rokovaní s ministrami zahraničných vecí Francúzska a Nemecka a so šéfkou európskej diplomacie Federicou Mogheriniovou v Paríži. Rokovali o koordinácii postoja k Sýrii pred stretnutiami na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.

Šéf francúzskej diplomacie Laurent Fabius a Mogheriniová si nemyslia, že by Asad mohol zohrať nejakú úlohu alebo s ním bolo možné rokovať, citovala agentúra Reuters nemenované diplomatické zdroje. "Ak zostane, bude to čisto symbolické a iba na krátke obdobie," uviedli.

01 - Modified: 2007-09-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Nemecké seriály sú v kurze
01 - Modified: 2023-09-25 11:35:58 - Feat.: - Title: OSN varuje pred veľkou hrozbou: Rétorika ruských médií by mohla podnecovať ku genocíde 02 - Modified: 2023-09-22 09:45:04 - Feat.: - Title: Čína a Sýria oznámia nové "strategické partnerstvo", avizuje prezident Si Ťin-pching 03 - Modified: 2023-09-22 10:30:00 - Feat.: - Title: Hirošima Kaukazu. Zdevastované mesto Agdam je smutnou pripomienkou vojny o Náhorný Karabach 04 - Modified: 2023-09-19 15:35:38 - Feat.: - Title: Arménski separatisti v Karabachu sa rozhodli rokovať s Azerbajdžanom 05 - Modified: 2023-09-19 09:30:00 - Feat.: - Title: Rusi idú sami proti sebe. Tehotnú vojačku odsúdili na šesťročné väzenie, lebo nenastúpila do služby
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
28. september 2023 09:43