StoryEditor

Únia tlačí na Ukrajinu. Chce vedieť, kto najal snajperov na Majdane

08.03.2014, 17:12
Autor:
tasr, stltasr, stl
Ukrajina musí podľa Európskej únie urýchlene vyšetriť streľbu snajperov na Majdane.

Európska únia trvá na tom, aby Ukrajina za účasti Rady Európy začala nezávislé vyšetrovanie krviprelievania v Kyjeve, ktoré majú na svedomí zatiaľ neidenfitikovaní snajperi. Vyplýva to z dnešných slov Maje Kocijančičovej, hovorkyne šéfky európskej diplomacie Catherine Ashtonovej, pre ruskú tlačovú agentúru ITAR-TASS.

Podľa hovorkyne by vyšetrovanie malo prebehnúť v súlade s medzinárodnými normami.

Podľa dnešných slov hovorcu ukrajinských bezpečnostných zložiek v Kyjeve pre tlačovú agentúru Interfax-Ukrajina by sa vyšetrovaním streľby v kyjevských uliciach malo zaoberať parlamentné grémium, v ktorom budú mať zastúpenie všetky strany v parlamente. Výboru bude predseda šéf Rady národnej bezpečnosti a obrany Andrij Parubij.

Za urýchlené plné objasnenie pozadia streľby, ktorá si vyžiadala časť z takmer stovky obetí, sa v uplynulých dňoch vyjadrila aj nemecká spolková kancelárka Angela Merkelová.

Iba nedávno sa o rozruch postaralo zverejnenie záznamu telefonického rozhovoru šéfky diplomacie EÚ Catherine Ashtonovej s estónskym ministrom zahraničných vecí Urmasom Paetom zo sklonku februára, v ktorom šéf diplomacie pobaltskej republiky nevylúčil, že za streľbou do protivládnych demonštrantov v Kyjeve môže byť niekto z niekdajšej ukrajinskej opozície.

Paet potvrdil pravosť záznamu a uviedol, že s Ashtonovou na túto tému hovoril 26. februára. Odvolával sa na informácie od svojej známej, Ukrajinky Oľhy, ktorou by údajne mohla byť známa lekárka Oľha Bohomolecová, ošetrujúca na kyjevskom Námestí nezávislosti počas protivládnych protestov ranených.

Podľa jej názoru charakter zranení a druh streliva by mohli svedčiť o tom, že demonštrantov a policajtov cielene zabíjali tí istí ostreľovači. Taký rozkaz mohol vydať údajne len niektorý z vodcov vtedajšej opozície. "To je strašné. Treba to vyšetriť," reagovala Ashtonová údajne.

Podľa Paeta je znepokojujúce, že nové ukrajinské vedenie otáľa s vyšetrením týchto podozrení, vďaka čomu silnie podozrenie, že rozkaz na nasadenie ostreľovačov nevydal medzičasom zosadený prezident Viktor Janukovyč, ale niektorý z politikov novej vládnej koalície. Janukovyč na tlačovej konferencii, ktorú zvolal do ruského Rostova na Done, kam sa po zosadení uchýlil, odmietol obvinenia, že nariadil streľbu do demonštrantov.

Estónska vláda označila rozhovor za autentický, ale súčasne vyjadrila poľutovanie nad únikom jeho obsahu. Súčasne odmietla tvrdenia, že podľa Paeta za streľbou bola opozícia - minister hovoril len o jednej z možných verzií vývoja udalostí na kyjevskom Majdane, nevyjadril sa tak jednoznačne, ako to tvrdia napríklad ruské médiá.

Rozhovor oboch diplomatov sa objavil najskôr na internetovej stránke YouTube, odkiaľ ju prevzala ruská štátna televízia i tlačové agentúry.

S inou verziou udalostí, podľa ktorej stáli za streľbou snajperi Ukrajinskej bezpečnostnej služby a útvarov špeciálneho určenia polície, prišiel v piatok v rozhovore pre ukrajinské médiá niekdajší viceminister vnútra a dlhoročný pracovník bezpečnostných zložiek, poslanec Hennadij Moskal, podľa ktorého bolo cieľom dosiahnuť eskaláciu situácie a získať zámienku pre použitie sily.

 

01 - Modified: 2006-02-20 15:23:00 - Feat.: 0 - Title: Slovenskí hokejisti sa stretli s hráčmi Juventusu
01 - Modified: 2023-03-21 21:56:44 - Feat.: - Title: Zelenskyj pozval Čínu na rokovania o Ukrajine, čaká na odpoveď 02 - Modified: 2023-03-21 19:22:46 - Feat.: - Title: Zelenskyj sa cez videohovor zúčastní na summite G7 v Japonsku 03 - Modified: 2023-03-21 17:27:26 - Feat.: - Title: Putin: Ak Británia pošle na Ukrajinu ochudobnený urán, Rusko zareaguje 04 - Modified: 2023-03-21 23:00:00 - Feat.: - Title: Ako ukrajinská pobrežná obrana zničila plány na vylodenie pri Odese. Čo dokáže vo vojne s Ruskom? 05 - Modified: 2023-03-21 12:01:46 - Feat.: - Title: Západ Ukrajinu varoval pred stratami. Vojna je v kulminačnom bode, tvrdí v rozhovore český expert
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. marec 2023 01:44