V 24-miliónovom Šanghaji sa v noci na pondelok začalo voľne obchodovať. Vláda tu otvorila zónu voľného obchodu a mesto sa podľa analytikov stalo laboratóriom trhových reforiem čínskeho premiéra Li Keqianga. Informovali o tom čínske americké médiá.
V zóne vláda plánuje testovať zameniteľnosť juana. Uvoľnila sa aj doteraz pevná úroková sadzba bankových úverov. Vláda zliberalizovala aj pravidlá v 18 rozličných sektoroch služieb, vrátanie financií a telekomunikácií. Čína sa zaviazala otvoriť tieto sektory a do krajiny vpustiť západné banky i telekomunikačných operátorov.
Slováci sa tešia
Chystanému kroku, ktorý ukončí podhodnocovanie meny, sa tešia i slovenskí podnikatelia. „Posilnenie jüanu by nám určite pomohlo. Do Číny vyvážame zhruba tretinu našej produkcie, rádovo ide o milióny eur ročne,“ povedal pre HN Ján Jurčo, šéf elektrotechnickej spoločnosti JJ Electronic z Čadce. Práve táto firma je jedným z najväčších svetových výrobcov elektrónok. Číňania používajú jej produkty pri výrobe modernej elektroniky.
Tieto kroky už Čína avizovala v roku 2001, keď vstupovala do Svetovej obchodnej organizácie (WTO), no nespravila tak dodnes. Otvorenie zóny , sa urýchlilo pre problémy čínskej ekonomiky. Napriek vzrastu HDP na 7,5 percenta ročne však táto druhá najväčšia ekonomika sveta spomaľuje rast.
Vláda tak chce zopakovaťhospodársky zázrak tejto krajiny, ktorý sa začal pred 30 rokmi. Vtedy boli za ním ekonomické zóny Číny, v ktorých sa experimentovalo s kapitalizmom.
Budúcnosť Xboxu
Zóna v Šanghaji teraz vznikla zo zlúčenia už existujúceho medzinárodného letiska, kontajnerového prístavu Jangšan a bezclovej zóy Waigaoqiao. V súčasnej dobe sa rozkladá na ploche 28 km štvorcových, ale v budúcnosti by sa mala rozšíriť na 1210 kilometrov.
Zaregistorovať sa už stihol internetový gigant Microsoft. Americká spoločnosť dúfa, že vďaka zóne voľného obchodu, bude zakrátko v Číne môcť predávať konzolu Xbox. Tú čínske úrady zakázali v roku 2000 s tvrdením, že hry demoralizujú mládež.