09.03.2004, 23:00
Autor:
HNHN

Americký prezident George W. Bush obvinil v pondelok Johna Kerryho zo snáh o zníženie rozpočtu spravodajským službám a z nedostatku schopnosti viesť Ameriku "v čase vojny". Išlo o doteraz najostrejší útok Busha proti svojmu demokratickému rivalovi v nadchádzajúcich voľbách hlavy štátu. Bush pripomenul, že massachusettský senátor navrhol v roku 1995 skrátenie rozpočtu tajným službám o 1,5 miliardy dolárov. Podľa súčasného prezidenta to bolo "hlboko nezodpovedné". (TASR)

Plán britského premiéra Tonyho Blaira presadiť ústavnú reformu v pondelok neskoro večer narazil v Snemovni lordov na odpor opozičných peerov, ktorí odhlasovali odklad vládneho balíčka reforiem. Ich cieľom je zrušiť niekoľko storočí starý úrad lorda kancelára, hlavy britského súdneho systému s veľkou autonómiou a právomocami, a nahradiť ho inštitútom najvyššieho súdu. (TASR)

Pakistan včera uskutočnil skúšku rakety stredného doletu typu Šahín-2, schopnej niesť jadrovú hlavicu. Strela na tuhé palivo, ktorá by bola schopná zasiahnuť ciele hlboko na území susednej Indie, môže niesť náklad do 1000 kilogramov a má dostrel asi 2500 kilometrov. (TASR)

Pred belehradským osobitným súdom pre vojnové zločiny sa včera začal proces so šiestimi obvinenými zo zmasakrovania najmenej 192 chorvátskych vojnových zajatcov, ku ktorému došlo v novembri 1991 pri meste Vukovar. (TASR)

Dôležitý svedok v procese s predpokladanými vrahmi srbského premiéra Zorana Djindjiča sa stal minulý týždeň obeťou vraždy. V Belehrade to včera vyhlásila Maja Kovačevičová, hovorkyňa osobitného súdu pre organizovaný zločin, pred ktorým sa proces koná. (TASR)

Vyše 2000 šéfov francúzských vedeckých pracovísk včera v Paríži odhlasovalo svoju rezignáciu na protest proti neochote vlády dať na vedecký výskum dostatočné prostriedky. (ČTK)

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Ľubo Roman podpísal včera v Bruseli dohodu o spolupráci s bruselským regiónom, ktorá má viesť k posilneniu vzájomných vzťahov medzi oboma hlavnými mestami. (TASR)

Rozhnevaní tvrdými poznámkami šéfa kontrolného orgánu OSN pre jadrovú energiu varovali konzervatívni iránski politici pred odstúpením Teheránu od spolupráce so zbrojnými inšpektormi. Postoj konzervatívnych zákonodarcov by mohol ohroziť ratifikáciu dohody podpísanú Iránom minulý rok, ktorá umožňuje hĺbkové a neohlásené kontroly v jeho jadrových zariadeniach. (TASR)

Európska komisia včera v Bruseli navrhla, že sumou 19,6 milióna eur (približne 810 miliónov Sk) pokryje škody, ktoré spôsobili v juhofrancúzskych departementoch Gard, Vaucluse a Bouches-du-Rhône minuloročné katastrofálne povodne. (TASR)

Francúzska vláda včera oznámila, že bývalý prezident Jean-Bertrand Aristide rezignoval na svoj post z vlastnej vôle, a preto nemá právo označovať sa naďalej za hlavu haitského štátu. (TASR)

Britská vláda včera povolila komerčné pestovanie geneticky modifikovanej kukurice, ale len za určitých podmienok. Pritom neočakáva, že s pestovaním takejto kukurice sa začne skôr ako o rok. (TASR)

Predstavitelia Kosova a Srbska sa včera v Prištine zišli na rokovaniach venovaných osudu tisícok osôb nezvestných od kosovského konfliktu z rokov 1998 -- 1999. Otázka nezvestných je jedným z najcitlivejších problémov vo vzťahoch medzi Belehradom a Prištinou. (TASR)

01 - Modified: 2011-03-06 15:55:46 - Feat.: 0 - Title: Rebeli v Líbyi obrátili hnev na Západ (video)
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. jún 2022 16:54