Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.11.2015, 08:14

Genocída Islamského štátu: Pri oslobodenom meste nachádzajú masové hroby

Ďalší masový hrob obsahujúci údajne mŕtvoly najmenej 110 príslušníkov náboženskej menšiny jezídov bol objavený neďaleko severoirackého mesta Sindžár. Informoval o tom dnes spravodajský server BBC News, podľa ktorého boli okolo hrobu nastražené výbušniny.

BBC uvádza, že ide o šiesty masový hrob blízko Sindžáru, ktorý bol viac ako rok okupovaný bojovníkmi Islamského štátu, ale začiatkom novembra sa ho podarilo Kurdom a ich spojencom znovu dobyť.

Masový hrob sa nachádza asi desať kilometrov západne od Sindžáru v provincii Ninive. Je obklopený bombami a pozostatky obetí ešte neboli zdokumentované. Odhad počtu tiel vnútri pochádza od svedkov vrážd, oznámil starosta Sindžáru Mahma Chalíl.

Chalíl uviedol, že ide o najväčší doteraz nájdený hrob, predpovedá ale objavy ďalších. Chalíl tiež vyzval medzinárodné organizácie, aby pomohli pre Medzinárodný trestný súd zhromaždiť dôkazy o "genocíde jezídov spáchanou Islamským štátom".

Pred necelými dvoma týždňami bol pri Sindžári objavený iný hrob, ktorý údajne obsahoval 80 ženských tiel. Boli vo veku medzi 40 až 80 rokmi, "takže pravdepodobne príliš staré na to, aby ich bojovníci Islamského štátu zotročili či znásilnili", špekuloval jeden z irackých činiteľov.

Islamský štát sa zmocnil Sindžáru, kde väčšinu obyvateľov tvorili jezídi v auguste 2014. Mnoho jezídov radikáli odvliekli, nútili ich prestúpiť na islam, odviedli stovky žien a dievčat a mnoho civilistov sa uchýlilo do hôr v okolí mesta alebo utieklo do irackého Kurdistanu. OSN vtedy hovorila o pokuse o genocídu.

V náboženstve jezídov sa mieša mnoho vplyvov od islamu cez kresťanstvo po zoroastrizmus a príslušníci IS ich označujú za uctievačov diabla.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.