Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2015, 17:41

Nikto nás nezastraší. Na všetky hrozby máme odpoveď, vyhlásil Putin

Ruský prezident varoval, že Západ podľa neho už plánuje podvratné akcie.

Vladimír Putin pred vedením tajnej služby FSB vyhlásil, že situácia krajiny sa zlepší, ak Rusko nebude ustupovať Západu. Pochválil kontrarozviedku za to, že vlani chytila ​​tri stovky cudzích agentov. Varoval, že Západ podľa neho už plánuje podvratné akcie pre volebné kampane rokov 2016 a 2018.

"Neustávajú pokusy západných tajných služieb využiť k svojim cieľom spoločenské mimovládne organizácie a spolitizované zoskupenie predovšetkým na diskreditáciu režimu a destabilizáciu vnútornej situácie v Rusku," povedal Putin.

Nikto nás nezastraší

"Zastrašiť, ani zatlačiť našu krajinu sa nikomu nepodarilo a nepodarí. Na všetky vnútorné a vonkajšie hrozby pre národnú bezpečnosť sme vždy mali a vždy budeme mať adekvátnu odpoveď, "povedal Putin.

Situácia sa podľa neho zmení k lepšiemu jedine v prípade, že sa Rusi nenechajú prinútiť k ústupkom, ale naopak sa postarajú o to, aby Rusko bolo silnejšie.

Putin čelil na prelome rokov 2011 a 2012 mohutnej vlne protivládnych demonštrácií, ktoré odštartovali práve protesty proti falšovaniu výsledkov parlamentných volieb v decembri 2011. Protestné hnutie ale o pár mesiacov neskôr potlačil, keď bol tretíkrát zvolený za ruského prezidenta.


Ruský prezident Vladimir Putin. Snímka: Reuters

Službu FSB, ktorá je nástupkyňou komunistickej tajnej polície KGB, v ktorej Putin sám slúžil, vo štvrtok prezident vyzval, aby nepripustila novú destabilizáciu Ruska. 

Putinovi „obsažná“ kritika neprekáža

Putin uistil o svojej ochote k dialógu s opozíciou a so všetkými, kto "obsažne" kritizuje pomery v krajine. Ale nemá podľa neho zmysel debatovať s tými, ktorí pracujú na zákazku z cudziny a v cudzom záujme.

Ruské úrady si preto aj naďalej budú všímať zahraničné zdroje financovania mimovládnych organizácií, preverovať súlad medzi deklarovanými zámermi a skutočnou činnosťou, aby akékoľvek prehrešky postihli.

Putin po návrate do Kremľa presadil, že mimovládne organizácie prijímajúce peniaze zo zahraničia sa musia označovať za "zahraničného agenta", čo je v Rusku vnímané ako veľmi hanlivé označenie.

zdroj: idnes.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.