Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.06.2014, 20:48

Merkelová ustúpila. Za šéfku eurokomisie chce Lagardeovú

Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa po voľbách do Európskeho parlamentu spýtala počas súkromnej konverzácie francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, či by podporil kandidatúru predsedníčky Medzinárodného menového fondu (MMF) Christine Lagardeovej za predsedníčku Európskej komisie. Informovala o tom dnes agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na dva francúzske zdroje.

Hollande jej údajne odpovedal, že nepovažuje za dobrý nápad, aby Európa prišla o funkciu na čele MMF. Rozvíjajúce sa krajiny chcú presadiť zmenu dlhoročného pravidla, podľa ktorého Európan riadi MMF a Američan Svetovú banku.

Francúzka Lagardeová (58) bola ministerkou financií vo vláde bývalého prezidenta Nicolasa Sarkozyho, kým uprostred finančnej krízy eurozóny vystriedala v roku 2011 diskreditovaného Dominiqua Straussa-Kahna na čele MMF. Vie dobre po anglicky a šéfovala americkej právnickej firme, kým nastúpila do Sarkozyho vlády. Merkelová sa s ňou súkromne stretla začiatkom mája počas svojej návštevy Washingtonu a znova o dva týždne nato na akcii v Berlíne.

Britskí predstavitelia, ktorí odmietajú kandidatúru Luxemburčana Jeana-Clauda Junckera ako európskeho federalistu starého štýlu, objasnili, že Lagardeová by pre nich bola prijateľnou alternatívou rovnako ako dánska premiérka Helle Thorningová-Schmidtová.

Podľa vyjadrení diplomatov budú lídri skupiny G7 preberať tému kandidáta na predsedu EK počas svojho stretnutia v Bruseli v stredu a vo štvrtok.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.