Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2016, 16:30

Rusko stiahne vojakov zo svojej najväčšej zahraničnej základne, stráca tam vplyv

Rusko chce obmedziť stavy svojich vojakov na vojenskej základni v Tadžikistane, ktorá doteraz bola najväčším vojenským zariadením Ruska v zahraničí. Novinárom to dnes v Moskve povedal hovorca ruskej armády, bez spresnenia aktuálneho početného stavu. Podľa západných analytikov tento krok signalizuje upadajúci ruský vplyv v Strednej Ázii.

Prekvapivé oznámenie prichádza zhruba dva mesiace po tom, čo Rusko stiahlo dva svoje motostrelecké prápory z tadžických okresov susediacich s Afganistanom. Jednotky boli presunuté do hlavného mesta Dušanbe. Podľa agentúry Reuters čelí Rusko v Strednej Ázii silnej politickej a hospodárskej konkurencii USA a Číny.

Podľa ruského hovorcu bude v Tadžikistane namiesto motostreleckej brigády umiestnená iba menej početná divízia. Reálne čísla hovorca odmietol uviesť. "Početný stav sa mierne zníži, ale pohyblivosť jednotiek a ich schopnosť rýchlej reakcie sa naopak zlepší," uviedol. Doteraz udržiavala Moskva v Tadžikistane kontingent so silou až 7500 mužov.

O prípadných sporoch medzi Ruskom a Tadžikistanom existuje málo dôkazov, ale podľa západných diplomatov v Dušanbe nie je tadžický prezident Imomali Rachmon s prítomnosťou ruských vojakov spokojný. Jeho snaha posilniť nezávislosť na Moskve sa prejavuje aj v mnohých iných oblastiach. Minulý týždeň miestna agentúra Chovar oznámila, že názov zmenilo posledné tadžické mesto, ktoré si doteraz zachovalo meno zo sovietskych čias.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.