StoryEditor

Po polstoročí našli múmie stratených horolezcov. Trčali zo snehu

07.03.2015, 14:16
Autor:
iDnes.cziDnes.cz

Na vrcholkoch mexických hôr objavil tím horolezcov viac ako päťdesiat rokov stará mumifikované telá svojich kolegov. Tí boli členmi sedemčlennej expedície, ktorú tu v roku 1959 zmietla lavína. Mexické úrady teraz riešia, ako telá bez poškodenia transportovať do bezpečia.

Mumifikované telá objavil tím alpinistov na vrcholku Pico de Orizaba vo výške 5 270 metrov. Zo snehu podľa horolezcov trčala hlava a ruka. Nález okamžite nahlásili úradom. Tie potom na miesto vyslali vlastný tím expertov, ktorí zistili, že sa nejde o jedno telo, ale o dve zaklapnuté do seba. 

Tragická expedícia

Pamätníci si okamžite spomenuli na tragickú horolezeckú expedíciu z roku 1959, kedy tím siedmich horolezcov zmietla neďaleko vrcholu Pico de Orizaba veľká lavína. Štyria horolezci sa dokázali zachrániť, ostatní pod snehom zahynuli. 

Jedným z členov vtedajšej expedície bol dnes 78-ročný Luis Espinoza. Po preštudovaní fotografií nájdených tiel potvrdil, že ide o jeho dávno stratených kamarátov.

Potvrdzuje to aj starosta neďalekého mesta Chalchicomula de Sesma Juan Navarro. "Všetky dôkazy ukazujú na to, že ide o členov expedície z roku 1959, ktorí vtedy zmizli. Verím, že sa podarí nájsť aj tretieho strateného horolezca," uviedol pre server The Independent. 


Snímka: TASR/AP

Úrady teraz stoja pred náročnou úlohou. Prepraviť mumifikované telá do laboratórií vedcov totiž bude podľa horolezcov veľmi náročné. Ostatky je najprv potrebné dostať von z ľadového príkrovu, bez toho aby sa poškodili. Nasledovať bude zložitý transport, pravdepodobne helikoptérou. Celú operáciu navyše komplikuje fakt, že sa telá nachádzajú mimo zavedenej horolezeckej trasy. V laboratóriách potom vedci pre potvrdenie totožnosti zmrznutých horolezcov použijú DNA testy.

Ľadový muž Ötzi

Telá sú podľa prvej obhliadky v prekvapivo dobrom stave, za čo môžu veľmi nízke teploty v oblasti aj pôsobenie ľadu a snehu. Všetky tieto faktory dokážu tkanivo uchovať v takmer nezmenenom stave až po tisíce rokov. Dôkazom môže byť nález zrejme najznámejšieho ľadového muža Ötziho v Rakúsku v roku 1991. 

Ötziho pozostatky našli nemeckí turisti Helmut a Erika Simonovci, keď sa vracali z dlhej horskej túry v oblasti Ötztalských Álp na rakúsko-talianskych hraniciach. Telo z doby medenej udržiaval po tisíce rokov vo výške viac ako tritisíc metrov sneh a ľad. Preto bolo takmer neporušené.

Paradoxne ho tak zničili až záchranári pri vyslobodzovaní, keď si mysleli, že ide o telo horolezca zasypaného lavínou. Záujemcovia mohli Ötziho múmiu skôr uvidieť iba pri návšteve archeologického múzea v severotalianskom Bolzane. Pred niekoľkými rokmi však vedci počas 48 hodín vytvorili 150 tisíc fotografií jeho tela vo vysokom rozlíšení.

zdroj: idnes.cz

 

01 - Modified: 2007-04-03 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Odbory žalujú Siemens
01 - Modified: 2022-06-17 13:03:18 - Feat.: - Title: Zmena klímy ovplyvňuje aj najvyšší vrch Zeme. Základný tábor pod Everestom presunú z roztápajúceho sa ľadovca 02 - Modified: 2022-01-04 12:12:41 - Feat.: - Title: Everest zdolalo málo černochov. Teraz chcú napraviť koloniálnu minulosť hory 03 - Modified: 2021-09-20 10:04:53 - Feat.: - Title: Nikto nechce zaplatiť za záchrannú akciu. V Pakistane zadržiavajú českých horolezcov 04 - Modified: 2021-09-07 13:54:01 - Feat.: - Title: Mexiko odstráni Kolumbovu sochu z hlavnej triedy, nahradí ju pôvodnou obyvateľkou 05 - Modified: 2021-01-26 10:46:43 - Feat.: - Title: Pozrite sa, na akých krásnych exotických miestach si známe osobnosti užili dovolenku
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
30. marec 2023 16:09