Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2016, 00:00

Stratégia odkazovania na nižšie pudy

Európa bola ešte donedávna agresívnym kontinentom. Takmer skončila pod diktátom menšiny, ktorá prevalcovala väčšinu.

Ako málo chýbalo a kontinentálna Európa, a neskôr možno celý svet, mohol skončiť pod násilnou a totalitnou taktovkou nacizmu alebo komunizmu. Ak nacizmus označujeme ako krajnú pravicu a komunizmus ako krajnú ľavicu, potom sme – chvalabohu – na tejto pomyselnej politickej osi skončili kdesi uprostred.

Demokraciu a slobodu sme ubránili pred oboma extrémami. A to, bohužiaľ, nie silou myšlienky, ako by sa nám chcelo veriť, ale psychickou a fyzickou odvahou a silou ľudí, ktorí – ako to osud chcel – museli bojovať proti obom dôsledkom. Nacizmus i komunizmus, hoci sú na opačnej strane spektra, si však v mnohom podávajú ruky, ako to koniec koncov často s extrémami býva. Oba režimy vraždili svojich ľudí, oba chceli ovládnuť celý svet, oba používali plánované hospodárstvo, oba boli výplodom modernej racionálnej doby, oba boli svojou brutalitou v dejinách bezprecedentné. Oba majú dodnes svojich zástancov, ktorí sa vynoria akoby z tých najtemnejších kútov dejín, aby nás zase strašili.

Zbytočné úvahy

Špekulovať o tom, kde by teraz mohla naša krajina byť, nebyť komunizmu, je takmer rovnako užitočné, ako premýšľať nad tým, kde by Západ mohol byť, nebyť nacizmu a sebamasakre

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.