Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.10.2015, 13:16

Samopaly, guľomety a míny. V Donecku sa opäť bojuje - a umiera

Na severnom predmestí východoukrajinského mesta Doneck od víkendu neustávajú prestrelky, ktoré si dnes vyžiadali život jedného ukrajinského vojaka. Podľa povstalcov sa bojuje hlavne okolo obce Spartak kontrolovanej separatistami, terčom mínometného útoku ukrajinskej armády sa údajne stalo aj donecké letisko, prakticky zrovnané so zemou v predchádzajúcich bojoch.

Sever miliónového Donecku je citlivou oblasťou frontu, ktorý prechádza husto osídlenou oblasťou. "V noci sa znovu ozývali výstrely zo samopalov a guľometov. Explózie mín bolo počuť smerom od doneckého letiska," povedal povstaleckej agentúre DAN obyvateľ obce Spartak, ktorá leží len asi 20 kilometrov severne od doneckého centra.

Boje v okolí Donecku dnes potvrdil aj hovorca ukrajinskej armády. Podľa Oleksandra Zavtonova trvajú od víkendu. Dnes pri údajnom útoku vzbúrencov pri obciach Pisky a Opytne, ktoré leží bezprostredne pri doneckom letisku, zahynul jeden ukrajinský vojak.

Podľa agentúry AFP sú boje pri Donecku známkou krehkosti prímeria, ktoré na východe Ukrajiny trvá od začiatku septembra. Monitorovacia skupina Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) dnes vydala situačnú správu, podľa ktorej sa zastavenie paľby v Donbase všeobecne dodržiava, riziko eskalácie bojov je ale vysoké.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.