Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.07.2015, 07:29

Brexit by zničil globálny vplyv Londýna, vyhlásil Obama

Británia musí zostať v Európskej únii, aby si Londýn udržal svoj globálny vplyv, uviedol americký prezident Barack Obama v rozhovore pre spravodajskú stanicu BBC, ktorého úryvky odvysielala vo štvrtok.

Členstvo Británie v Európskej únii "nám dáva oveľa väčšiu dôveru v silu transatlantickej únie", povedal šéf Bieleho domu. Taktiež konštatoval, že EÚ "robí svet bezpečnejším a prosperujúcejším".

Britský premiér David Cameron sľúbil, že vyjedná novú dohodu s Bruselom a že do konca roka 2017 vypíše referendum o členstve Británie v únii, pripomenula agentúra Reuters.

Obama v rozhovore vyjadril aj frustráciu z toho, že sa nepodarilo prijať v USA rozumné zákony ohľadne zbraní, a to ani "po opakovaných masových vraždách".

"Ak sa pozriete na počet zabitých Američanov teroristami po 11. septembri, je ich menej ako 100. Ak sa pozriete na počet tých, ktorí boli zabití pri násilnostiach za použitia strelných zbraní, ide o desaťtisíce," dodal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.