Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.11.2015, 11:53

Letecké útoky nestačia. Do Sýrie musíme poslať vojakov, vyzýva Turecko

Medzinárodné spoločenstvo by malo do bojov v Sýrii vyslať pozemné jednotky. V rozhovore poskytnutom televíznej stanici CNN to uviedol turecký premiér Ahmet Davutoglu. Letecké údery namierené len proti organizácii Islamský štát (IS) totiž vraj nestačia.

"Potrebujeme integrovanú stratégiu zahŕňajúcu nálety aj pozemné jednotky. Turecko to ale samo nezvládne. Pokiaľ bude existovať koalícia a veľmi dobre navrhnutá integrovaná stratégia, je však Turecko pripravené sa (na akcii) podieľať," uviedol Davutoglu.

Stratégia, ktorú by Turecko považovalo za dobrú, by sa však nesmela obmedziť len na boj s IS. Inak podľa Davutoglua hrozí, že "mocenské vákuum" vzniknuté po porážke jedného radikálneho hnutia okamžite vyplní iná skupina.

Davutoglu dnes znovu vyzval tiež k vytvoreniu nárazníkového pásma na sýrskej strane spoločnej hranice s Tureckom a taktiež k zvrhnutiu sýrskeho prezidenta Bašára Asada. "Otázkou nie je, akým spôsobom a ako dlho bude môcť Asad zostať, otázkou je, kedy a ako Asad odíde," povedal. Konečným riešením sýrskej krízy by podľa neho bolo, keby sa do vlasti mohli vrátiť utečenci. "Pokiaľ ale Asad ostane v Damasku, tak si nemyslím, že by sa nejaký utečenec vrátil," dodal premiér.

Sýria sa stane jedným z hlavných tém rokovaní summitu skupiny krajín G20, ktorý sa bude konať v nedeľu a v pondelok v juhotureckej Antalyi.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.