Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2016, 23:38

Slovákov trápi rakovina. V krajinách OECD na túto chorobu umierame takmer najviac

Aj keď sa rakovina na Slovensku nevyskytuje výrazne častejšie ako v iných krajinách OECD, úmrtnosť je až tretia najvyššia. Na niektorú z foriem rakoviny tak u nás umiera v prepočte o vyše pätinu viac pacientov, ako je priemer v iných krajinách. Narastá však aj počet ľudí, ktorí chcú svoju rodinu chrániť pred finančnými dopadmi choroby a pre prípad rakoviny sa poisťujú.

Rakovina je po srdcovocievnych chorobách druhou najčastejšou príčinou úmrtí v OECD. Podľa správy OECD pripadá na Slovensku na 100-tisíc obyvateľov 277 nových prípadov rakoviny ročne, čo zhruba zodpovedá priemeru organizácie.

Slováci umierajú na rakovinu viac, najmä muži
Z pohľadu úmrtnosti sme však na tom podstatne horšie. Kým posledné dáta o priemere úmrtnosti v rámci OECD uvádzajú 206 prípadov na stotisíc obyvateľov, na Slovensku ich máme až 247, čo je po Maďarsku a Slovinsku tretia najvyššia úroveň.

Na posledných siedmych miestach sa s výnimkou štvrtého Dánska umiestnili krajiny strednej a východnej Európy.

Slovensko je pritom jednou z mála krajín, kde na rakovinu umiera vyše dvakrát viac mužov ako žien. Dôvodom je najmä väčší výskyt rizikových faktorov u mužov, predovšetkým fajčenia.

Podľa správy Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku fajčí 39 percent mužov, ale len 19 percent žien.

Najčastejším druhom spôsobujúcim smrť je v medzinárodnom meradle podľa OECD rakovina pľúc, ktorá má na svedomí viac než 22 percent rakovinových úmrtí.

Rakovina ničí aj finančnú situáciu domácností
Toto ochorenie má často výrazný dopad na finančnú stabilitu domácnosti chorého, najmä v prípadoch, keď ide o človeka v produktívnom veku, ktorý v dôsledku choroby príde o stabilný príjem.

Ak k tomu pripočítame zvýšené výdavky za lieky, doplnky stravy, dopravu do zdravotníckych zariadení, zdravotné pomôcky, starostlivosť o deti spolu s nájomným či splátkou hypotéky, tak dlhodobý výpadok príjmu môže byť pre rodinu kritický, najmä ak nemá vytvorenú dostatočnú finančnú rezervu.

Hektický životný štýl prejavujúci sa nesprávnou výživou, nadváhou, nedostatkom pohybu či stresom so sebou nesie zvýšené riziko vzniku rakoviny a iných kritických chorôb. Slováci si tieto riziká čoraz častejšie uvedomujú, čo vidíme na rastúcom záujme o poistenie. „Ľudia, ktorí sa chcú chrániť pred dopadmi rakoviny, uprednostňujú komplexné poistenie kritických chorôb,“ hovorí Jiří Čapek, generálny riaditeľ NN Životnej poisťovne.


 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.