StoryEditor

Slovinské hranice má strážiť armáda. Utečencov nezvládneme, varuje Ľubľana

20.10.2015, 11:32
Autor:
ČTKČTK

Slovinská vláda počas nočného rokovania navrhla kvôli prívalu utečencov nasadiť na ochranu hraníc armádu. Dnes to podľa agentúry Reuters oznámil slovinský premiér Miro Cerar. Očakáva sa, že príslušný zákon o povolaní vojska prijme parlament ešte dnes. Vláda tiež obvinila susedné Chorvátsko, že posiela k hraniciam so Slovinskom tisíce migrantov a ignoruje všetky žiadosti o to, aby príliv utečencov nejakým spôsobom kontrolovalo.

"Nejde o presadzovanie mimoriadneho stavu, ide o posilnenie kontrol na hraniciach," povedal o chystanom nasadení armády Cerar. Vláda chce, aby vojaci mohli policajtom pomáhať s ochranou pohraničia.

Slovinsko sa po uzavretí južnej maďarskej hranice so Srbskom a následne aj s Chorvátskom stalo ďalšou hlavnou tranzitnou krajinou, cez ktorú utečenci prechádzajú na severozápad Európy. Ľubľana sa najskôr snažila nekontrolované prekračovanie svojich hraníc regulovať a utečencov podľa únijových azylových pravidiel registrovať, v pondelok popoludní sa ale rozhodla všetkých migrantov do krajiny vpustiť. K rovnakému kroku sa odhodlalo aj Chorvátsko, ktoré je síce členom Európskej únie, nie je ale súčasťou schengenského priestoru bez vnútorných hraničných kontrol.

Slovinská vláda dnes uviedla, že "tlak imigrantov prichádzajúcich z Chorvátska sa stupňuje, imigrantov posielajú do Slovinska bez akejkoľvek kontroly". Ako poznamenala agentúra AP, ani dnes Chorvátsko nevyzeralo pripravené na spomalenie prílevu utečencov. Ku slovinským hraniciam smeroval ráno z mesta Tovarnik vlak s viac ako tisíckou migrantov a asi 20 plných autobusov potom odišlo z utečeneckého tábora Opatovac. Podľa slovinskej polície sa teraz nachádza v slovinských prijímacích centrách asi 8300 utečencov, ktorí chcú pokračovať ďalej v ceste do západnej Európy.

Obmedzená kapacita malého, dvojmiliónového Slovinska pri preprave utečencov pôsobí starosti a podľa všetkého už dáva za pravdu humanitárnym organizáciám, ktoré varujú, že tisíce utečencov kvôli tomu uviaznu nielen v Chorvátsku, ale aj ešte ďalej v Srbsku a Macedónsku. Práve tieto krajiny tvoria takzvaný balkánsky koridor, kadiaľ mieri vlna migrantov z krajín Blízkeho východu do západoeurópskych štátov.

Napätá situácia panuje aj na srbsko-chorvátskej hranici, kde čakalo v noci na dnes asi tisíc migrantov vo vetre a zime dlhé hodiny, než im bolo povolené vstúpiť do krajiny. Chorvátska polícia ich vpúšťa len po menších skupinkách po niekoľkých jednotlivcoch. Čakajúci sa tak zohrievali pri rozrobených ohňoch a boli zabalení v prikrývkach. Na rodinách s malými deťmi bolo vidieť, že sa obliekli do všetkého oblečenia, ktoré našli, uviedla agentúra AP. "Otvorte, otvorte," pokrikovali vraj v jednej chvíli migranti na chorvátskych policajtov na hraniciach.

01 - Modified: 2007-10-17 15:40:00 - Feat.: 0 - Title: V Česku hrozí chudoba až štvrtine ľudí
01 - Modified: 2023-06-01 10:01:06 - Feat.: - Title: Slovinsko zaviedlo celoštátny preukaz na verejnú dopravu 02 - Modified: 2023-05-30 10:05:00 - Feat.: - Title: Juhoslávia bola utopický projekt, nesúrodý štát udržiaval Tito pokope svojou charizmou a tvrdou rukou 03 - Modified: 2023-05-29 15:26:37 - Feat.: - Title: Zo Sudánu by podľa OSN mohol do októbra utiecť najmenej jeden milión civilistov, hrozí ochodovanie s ľudmi 04 - Modified: 2023-05-29 06:48:57 - Feat.: - Title: Na poľsko-bieloruských hraniciach uviazli migranti s deťmi 05 - Modified: 2023-05-28 18:00:08 - Feat.: - Title: Loď Lekárov bez hraníc zachránila pri Sicílii vyše 600 migrantov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
03. jún 2023 20:38