StoryEditor

Extrémisti z Boko Haram plienili ďalšie dediny. "Ľudí zabíjali ako barany"

28.01.2015, 15:04
Autor:
TASRTASR

Najmenej 40 ľudí zahynulo tento týždeň pri útokoch extrémistov zo skupiny Boko Haram na sedem dedín v štáte Adamawa na severovýchode Nigérie. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Militanti okrem toho vyplienili a podpálili viacero obydlí, mešít a obchodov, pričom podľa utekajúcich dedinčanov vláda do postihnutej oblasti ani na naliehanie predstaviteľov zatiaľ neposlala armádu, ktorá by chránila civilistov.

"Nič im nie je sväté: ľudí zabíjali ako barany a keď sa zmocnili potravín, podpaľovali nám domy. Armádu tu nikde nie je vidno, niektorí obyvatelia sa schovávajú v horách, a tých, ktorí nestihli utiecť, najmä ženy a mladých ľudí, uniesli," uviedol miestny predstaviteľ Emmanuel Kwache.

Poslanec za štát Adamawa Adamu Kamale uviedol, že keď sa útoky militantov v piatok začali, požiadal vládu, aby do oblasti poslala armádu, avšak doposiaľ na jeho žiadosť nikto nezareagoval. Podľa Kamaleho sa militanti v pondelok presunuli z vyplienených dedín do mesta Michika

Ľudia ktorí pred útokmi militantov utiekli zo štátu Borno do mesta Maiduguri, vzdialeného približne 200 kilometrov od Michiky, pre agentúru Reuters uviedli, že ich militanti z Boko Haram varovali, že v Maiduguri pre nich "chystajú veľký hrob a s nikým nebudú mať zľutovanie".

Maiduguri je jedno z najväčších miest severu Nigérie, kde armáda v nedeľu odrazila ofenzívu Boko Haram, pri ktorej podľa miestnych obyvateľov a bezpečnostných síl zahynulo najmenej 200 militantov.

"Neustále opakovali že nás budú prenasledovať, až kým nespadneme do veľkého hrobu, ktorý pre nás pripravujú v Maiduguri," uviedla Aishatu Bamalum, ktorá do Maiduguri utiekla z mesta Monguno, od nedele obsadeného militantmi.

V súčasnosti hľadá v takmer dvojmilónovom Maiduguri útočisko viac ako 200-tisíc utečencov z okolitých obcí, avšak mesto je podľa miestnych obyvateľov obkľúčené militantmi. Tí kontrolujú aj tri príjazdové cesty, ktoré doň vedú.

Štvrtú cestu, ktorá vedie do mesta Kano ležiaceho severne od Maiduguri, údajne militanti ostreľujú, takže obyvatelia obkľúčeného mesta sa pred hroziacim útokom Boko Haram boja utiecť.

Extrémisti odmietajúci demokraciu vystupňovali svoje útoky pred blížiacimi sa parlamentnými voľbami, ktoré sú v Nigérii naplánované na 14. februára.

Skupina Boko Haram začala pred šiestimi rokmi boj za vytvorenie islamského štátu na prevažne moslimami obývanom severe Nigérie pri hraniciach s Čadom, Kamerunom a Nigerom. Konflikt si doteraz vyžiadal viac ako 13-tisíc obetí, ďalších 1,5 milióna ľudí muselo opustiť svoje domovy.

 

01 - Modified: 2007-02-28 20:52:27 - Feat.: 0 - Title: V OSN sme zažiarili
01 - Modified: 2022-11-04 05:58:15 - Feat.: - Title: Militanti z pásma Gazy vypálili štyri rakety smerom na Izrael 02 - Modified: 2022-10-28 08:01:18 - Feat.: - Title: Spojené štáty pre možnosť útokov stiahli diplomatov z nigérijskej metropoly Abuja. Riziko terorizmu rastie 03 - Modified: 2022-10-24 08:56:41 - Feat.: - Title: Hlavné mesto Nigérie môže čeliť teroristickému útoku, varovali USA a Británia 04 - Modified: 2022-10-09 04:58:09 - Feat.: - Title: Po prevrátení lode v Nigérii sa utopilo desať ľudí a ďalších 60 je nezvestných 05 - Modified: 2022-08-25 16:22:00 - Feat.: - Title: Indické bezpečnostné sily zabili v Kašmíre troch predpokladaných militantov
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
26. november 2022 23:19