Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.09.2015, 15:39

Nečakaný krok pápeža. František zjednodušil cirkevné rozvody

Pápež František v utorok prekvapil veriacich. Radikálne totiž zreformoval proces, ktorým veriaci katolíci môžu dosiahnuť nulitu svojho manželstva. Zjednodušenie "cirkevných rozvodov" je podľa odborníkov ďalším krokom pápeža, ktorým chce cirkev priblížiť k ľuďom, ktorí sa ocitli na jej okraji.

Pápež zásadnú zmenu zverejnil v utorok ako dokument "Motu Proprio". Dokument sa oficiálne stane súčasťou kanonického (cirkevného) práva po 8. decembri, keď pre katolícku cirkev začne Svätý rok milosrdenstva. Proces nulity manželstva je v katolíckej cirkvi momentálne veľmi zložitý a kladné vybavenie žiadosti jedného z manželov trvá niekedy roky. Často sa stáva, že katolícke páry na ukončenie procesu nečakajú a manželstvo ukončia iba civilným rozvodom. Cirkevné právo však pojem rozvod nepozná.

Pápež vo svojom dokumente aj naďalej potvrdil "nerozlučnosť manželského zväzku". Podľa neho však "cirkev musí vystupovať ako matka a byť nablízku deťom, ktoré sa cítia byť opustené". Zákony a nariadenia cirkvi musia byť podľa Františka zamerané iba na jeden účel a tým je "spása duší".

Tri hlavné zmeny v cirkevnej nulite manželstva

• Zrušenie schválenia druhým kňazom predtým ako bude manželstvo vyhlásené za nulitné.

• Biskupi získajú možnosť urýchliť vyhlásenie nulity pri závažných okolnostiach napríklad pri zneužívaní, násilí či nevere.

• Proces bude bezplatný s výnimkou uhradenia administratívnych nákladov a nemal by trvať dlhšie ako 45 dní.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.