Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.08.2015, 00:39

Netradičný spor. Dospelá lyžiarka žaluje za zrážku 6-ročné dievča

Okresný súd v rakúskom Feldkirchu rieši nezvyčajný občiansky spor. Dospelá žena žaluje iba šesťročné dievča o 38-tisíc eur.

Má ísť o bolestné za zrážku na zjazdovke, pri ktorej lyžiarka utrpela ťažké zranenia. Súd musí najprv rozhodnúť, či je možné dieťa súdiť, píše portál idnes.cz.

Životné cesty dospelej lyžiarky a šesťročného dievčaťa sa preťali na zjazdovke v oblasti Bregenzerwald, ktorá sa nachádza v spolkovej krajine Vorarlbersko v západnom cípe Rakúska.

Šesťročné dievča sa tam zúčastnilo lyžiarskeho výcviku pod dohľadom inštruktora. Pri jednej zo zákrut prekrížila cestu žene, ktorá sa rútila po zjazdovke, píše švajčiarsky denník Blick.

Staršia lyžiarka utrpela podľa advokátky tak vážne poranenia, že sa na lyže už znovu nemôže postaviť. Od dievčaťa preto žiada spomínanú sumu 38-tisíc eur. Žena pôvodne žalovala inštruktora, ktorý na deti dohliadal, súd jej však žiadne peniaze neprisúdil.

Prvé pojednávanie zvolal súd už v minulých dňoch. Britský denník The Telegraph citoval súdneho znalca, podľa ktorého za nehodu zodpovedajú obe účastníčky rovnakým dielom.

Ani jedna z nich sa poriadne nepozerala, kam ide. Než však súd rozhodne o prípadnom odškodnení, musí vyriešiť inú otázku. Rakúske zákony totiž neumožňujú súdiť dieťa v občianskoprávnom spore.

Obhajcovia zranenej lyžiarky namietajú, že zákon pripúšťa výnimku, ak bolo dieťa schopné uvedomiť si možné následky svojich činov.

Súd má teraz zhruba tri týždne na rozhodnutie, či do tejto kategórie spadá aj nehoda na zjazdovke. Ak sudca dospelej ženy prizná nárok na náhradu, určenú sumu vyplatí poisťovňa.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.