StoryEditor

V USA poslali na smrť desiatky ľudí. Väčšinou padnú do zabudnutia

14.09.2014, 00:00

Z Ameriky z času na čas príde správa o väzňovi, ktorý dlhé roky strávil v cele smrti, aby bol nakoniec vďaka novým metódam oslobodený. Podľa štúdie vypracovanej špičkovými právnikmi v amerických väzniciach na smrť stále čakajú desiatky nevinných ľudí. Koľko ich bolo v minulosti popravených, nikto presne nevie. 

Ray Krone si v roku 1992 vypočul trest smrti za vraždu tridsaťšesťročnej čašníčky Kim Anconovej. Porota rozhodla na základe série nepriamych dôkazov, okrem iného aj odtlačkov zubov na tele obete, ktoré sa podľa expertov zhodovali s chrupom obvineného. Krone sa však nevzdal a bojoval za svoje oslobodenie.

Dva roky strávil v cele smrti, potom mu trest zmiernili na doživotie. Nakoniec v roku 2002 vďaka testom DNA opustil brány väznice, kde strávil desať rokov svojho života. O rok neskôr stál pri založení hnutia menom Svedectvo neviny, ktoré sa usiluje o zrušenie trestu smrti v Spojených štátoch. 

"Neverím, že štát popravuje len ľudí, ktorí majú na svedomí trestné činy. Viem, ako systém funguje. Nie je o spravodlivosti či rovnosti. Hovorím ľuďom, čo sa mi stalo. Pretože ak sa to stalo mne, môže sa to stať komukoľvek," hovorí Krone. 

V celách smrti sú desiatky nevinných  

Podľa štúdie, ktorú pomocou posledných štatistických techník nedávno vypracovali profesori práva a štatistici z popredných amerických univerzít, súdy medzi rokmi 1973 až 2004 poslali na smrť približne 340 nevinných ľudí. To je 4,1 percenta všetkých ľudí odsúdených k absolútnemu trestu (štúdiu si môžete v angličtine prečítať TU). 

Iba 138 ľudí sa domohli svojho očistenia, takže ďalších dvesto nevinných je stále vo väzení, alebo už bolo popravených. Právnici upozorňujú, že ich nevina sa nikdy nemusí preukázať.  

"Toto je znepokojujúce zistenie," povedal denníku The Guardian Samuel Gross, profesor práva na University of Michigan, ktorý výskum viedol. Jeho slová potvrdzuje aj Richard Dieter, riaditeľ neziskovej organizácie Informačné centrum trestu smrti. "Zakaždým, keď niekoho popravíme, existuje riziko, že popravíme nevinného človeka. Riziko je to možno malé, je však neprijateľné," uviedol Dieter.  

Štúdia nehovorí, koľko nevinných ľudí bolo popravených. Od roku 1977 bol absolútny trest vykonaný nad 1 320 ľuďmi. Ak by sme počítali s tým, že justičné omyly tvoria 4,1 percenta všetkých rozsudkov smrti, došli by sme k 54 nevinne popraveným. 
Gross a jeho spolupracovníci však upozorňujú, že skutočné číslo je nižšie, pretože každý prípad je pred výkonom trestu smrti dôkladne preskúmaný. Podľa ich štúdie bol 2 675 odsúdeným ľuďom, ktorí mali byť popravení v rokoch 1973 až 2004, trest zmiernený, a to väčšinou na doživotie.  

Väčšina ide do zabudnutia  

Štúdia upozorňuje, že veľká väčšina väzňov, ktorí boli neprávom odsúdení za vraždu, nie je nakoniec ani popravená, ani oslobodená. Zvyšok života strávi za mrežami v zabudnutí.  

"Keď už im nehrozí trest smrti, nie sú pre súdny systém prioritou. Nemôžu sa spoliehať na právne tímy. Možnosť, že očistia svoje meno, je mizivá, "spresnil Gross.  

Šťastný koniec príbehu Raya Kronea naznačuje, kde je nádej na vylepšenie chmúrnych štatistík amerických justičných omylov. Na analýzu DNA vsádza aj projekt, ktorý v roku 1992 založili právnici Barry C. Scheck a Peter J. Neufeld z Yeshiva University v New Yorku. Za dvanásť rokov sa im podarilo očistiť tristo ľudí, z ktorých osemnásť bolo odsúdených na trest smrti. 

zdroj: idnes.cz 

01 - Modified: 2006-10-16 07:25:49 - Feat.: 0 - Title: Pokračuje hlavné pojednávanie v kauze kyselinári
01 - Modified: 2023-02-05 13:34:35 - Feat.: - Title: Russiagate bol podvod. Išlo o sprisahanie novinárov voči Trumpovi, tvrdí legenda americkej žurnalistiky 02 - Modified: 2023-02-04 21:07:07 - Feat.: - Title: Biden gratuloval armáde USA k zostreleniu čínskeho balóna 03 - Modified: 2023-02-04 22:30:24 - Feat.: - Title: USA zostrelili nad Atlantickým oceánom čínsky špionážny balón 04 - Modified: 2023-02-04 19:57:32 - Feat.: - Title: Demokrati v USA schválili nové poradie primárok pred voľbami v budúcom roku 05 - Modified: 2023-02-04 19:22:00 - Feat.: - Title: USA prvýkrát pošlú zhabaný ruský majetok na obnovu Ukrajiny
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. február 2023 15:29