Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2015, 12:16

Na západe hrozba terorizmu stúpa. Naši bratia si môžu vydýchnuť

Belgicko patrí medzi deväť západných krajín, v ktorých je zvýšené riziko teroristických útokov, píše internetová stránka belgickej stanice RTBF.

V priebehu uplynulého roka hrozba teroristických útokov v Belgicku a v ďalších ôsmich západných krajinách vzrástla. Rozhlasová a televízna spoločnosť RTBF v tejto súvislosti pripomenula, že Belgicko sa nachádza na 12. mieste v rebríčku krajín, ktoré "vysielajú" najviac kandidátov pre džihádistické skupiny bojujúce na Blízkom východe na území Sýrie a Iraku. Úrady od apríla 2014 evidujú 440 belgických štátnych príslušníkov, ktorí odišli bojovať do Sýrie.

Medzinárodná spoločnosť Aon, zameraná na poradenstvo v oblasti kríz, vo štvrtok vydala publikáciu s názvom Ročenka o terorizme a politickom násilí. Medzi najrizikovejšie štáty z hľadiska teroristických útokov v nej považuje Austráliu, Dánsko, Estónsko, Francúzsko, Írsko, Kanadu, Nemecko, Nórsko a Belgicko. Ide o riziko spojené s rastúcim vplyvom Islamského štátu a členmi alebo sympatizantmi teroristickej siete al-Káida a jej pridružených skupín.

V celosvetovom meradle hrozbami terorizmu najviac trpí Irak, kde dochádza k 30 percentám všetkých útokov.

Spoločnosť Aon vo svojej výročnej správe skonštatovala, že riziko teroristických útokov a politického násilia sa znížilo v 21 krajinách: Albánsku, Bangladéši, Barbadose, Bhutáne, Brazílii, Českej republika, Egypte, Fidži, Guyane, Hondurase, Chorvátsku, Kirgizsku, Kostarike, Kube, Maroku, Mauritánii, Mongolsku, Mozambiku, Paname, Tunisku a Uzbekistane

Aon však upozornil, že tento zoznam krajín ohrozovaných terorizmom bol dokončený pred nedávnymi teroristickými útokmi v Tunisku.

Z hľadiska "zásobovania" džihádistických skupín sa podľa Aonu Belgicko ocitlo na 12. pozícii rebríčka krajín, ktorých občania odchádzajú na bojiská Sýrie alebo Iraku. Tomuto rebríčku kraľuje Francúzsko (1200 bojovníkov), za ktorým nasledujú Nemecko (600), Británia (600) a Pakistan (500). Za Belgickom (440) sa ocitli napríklad Austrália (250), USA (100-300) či Dánsko (150).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.