Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.11.2015, 08:31

Katalánsky parlament čaká hlasovanie o odtrhnutí od Španielska, separatisti majú väčšinu

Regionálny parlament autonómneho spoločenstva Katalánsko na severovýchodne Španielska bude dnes hlasovať o návrhu separatistických politických strán, ktoré majú v tomto zhromaždení väčšinu, na cestovnú mapu nezávislosti od Španielska najneskôr do roku 2017.

Táto iniciatíva sa však vzpiera španielskej centrálnej vláde, ktorá vyhlásenie nezávislosti Katalánska pokladá za protiústavné. Hlasovaniu bude predchádzať diskusia, ktorá sa má začať dnes o 10.00 h SEČ, informuje agentúra AP.

Vláda španielskeho premiéra Mariana Rajoya sa zaviazala, že proti katalánskemu parlamentu v Barcelone podnikne právne kroky, ak návrh o nezávislosti schváli.

Hoci katalánske odnože španielskej vládnej konzervatívnej Ľudovej strany (PP) premiéra Rajoya, opozičných socialistov (PSC) a takisto opozičnej liberálnej strany Ciudadanos (Občania) podali podnet proti plánovanému hlasovaniu v katalánskom parlamente, španielsky ústavný súd 5. novembra rozhodol, že hlasovanie sa môže konať.

V návrhu separatistov sa hovorí, že triumf v regionálnych voľbách z 27. septembra, vďaka ktorým disponujú absolútnou väčšinou v katalánskom parlamente, im dáva "demokratický mandát" na oddelenie od Španielska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.