Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.01.2016, 11:19

Rusko ukázalo, že to s jadrovými silami myslí vážne

Rusko tento rok zaradí do aktívnej služby päť nových plukov strategických raketových jadrových síl a na západe krajiny vytvorí tri nové armádne divízie. Vyhlásil to dnes ruský minister obrany Sergej Šojgu, ktorého cituje agentúra Reuters. O posilnenie strategických jadrových síl hovorila Moskva opakovane, naposledy túto otázku zmienil vlani v decembri ruský prezident Vladimir Putin.


"Hlavné úsilie by sa malo sústrediť na posilnenie potenciálu našich strategických jadrových síl a uskutočnenie vesmírnych obranných programov," povedal Šojgu. "Do aktívnej služby v roku 2016 vstúpi päť raketových plukov, vybavené budú modernými raketovými komplexmi," dodal.

Šojgu dôvody chystaného posilnenia ruských vojenských síl v západnej časti krajiny neoznámil, uviedol len, že je to jedna z najdôležitejších úloh jeho ministerstva pre tento rok. Zároveň tiež povedal, že každý vojenský okruh musí v tomto roku počítať s náhodnými kontrolami.

Ruské ozbrojené sily teraz prechádzajú rozsiahlym programom prezbrojenia. Na obstaranie desiatok nových plavidiel, stoviek lietadiel a rakiet a tisícok tankov a ďalších zbraní sa má do roku 2020 vynaložiť 22 biliónov rubľov, aj keď ruská ekonomika zažíva ťažkosti kvôli poklesu cien ropy na svetovom trhu a západným sankciám.

Vlani ruská armáda dostala 35 nových medzikontinentálnych balistických rakiet, 243 lietadiel, 90 systémov protivzdušnej obrany a 1172 tankov a ďalších ozbrojených vozidiel. Námorníctvo má dve nové jadrové ponorky vybavené medzikontinentálnymi balistickými raketami, dve univerzálne ponorky a osem vojnových lodí.

Vzťahy Ruska so Západom prudko ochladli na úroveň studenej vojny po ruskej anexii Krymu a rozpútanie proruského povstania na východe Ukrajiny proti novému prozápadnému režimu v Kyjeve.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.