Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2014, 15:47

Máme signál, hlási loď pátrajúca po stratenom lietadle. Čaká sa na potvrdenie

Čínska loď zachytila v južnej časti Indického oceánu signál, ktorý by mohol pochádzať z čiernej skrinky strateného lietadla malajzijských aerolínií.

Podľa čínskej agentúry Sinchua "pulzový signál" s frekvenciou 37,5 kHz za sekundu zaznamenala čínska hliadkovacia loď Chaj-sün 01, ktorá pôsobí v rámci rozsiahlej medzinárodnej operácie, zameranej na vypátranie lietadla.

K zachyteniu signálu došlo približne na 25 stupni južnej zemepisnej šírky a 101 stupni východnej zemepisnej dĺžky.

Zatiaľ sa nepotvrdilo, či signál, ktorý zaznamenal detektor špecializovaný na hľadanie čiernych skriniek, skutočne súvisí so strateným lietadlom.

Sinchua súčasne oznámila, že lietadlo čínskeho letectva v skúmanej oblasti, vzdialenej asi 1700 kilometrov od východného pobrežia Austrálie, objavilo bližšie nešpecifikované biele objekty plávajúce na hladine oceánu.

Pátranie sa zintenzívňuje, pretože čas na nájdenie čiernej skrinky lietadla - záznamníka s letovými údajmi - sa kráti. Batéria v prístroji sa podľa predpokladov vybije niekedy po pondelku (7. apríli), ale záznamník môže vysielať signály ešte ďalší týždeň.

Let MH370 aerolínií Malaysia Airlines z Kuala Lumpuru do Pekingu zmizol z obrazoviek radarov 8. marca. Na palube bolo 239 ľudí; väčšinu cestujúcich tvorili čínski občania. Odvtedy sa nenašla po lietadle ani stopa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.