Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2014, 13:24

Do Madridu dorazil misionár nakazený ebolou. Vláda pre neho poslala špeciál

Letecký špeciál so španielskym duchovným nakazeným ebolou pristál vo štvrtok ráno v Madride. Miguela Pajaresa nechala španielska vláda previezť do vlasti z Libérie, kde pomáhal v boji s epidémiou tejto krvácajúcej horúčky. Tá je vôbec najhoršia od objavu vírusu v roku 1976.

Na vojenské letisko na predmestí Madridu dosadol špeciálne upravený letún o 8:15 hod., informoval denník El País s odvolaním sa na informácie španielskeho ministerstva obrany.

Madrid tak nasledoval Spojené štáty, ktoré nechali v minulých dňoch repatriovať svojich dvoch občanov, ktorí sa nakazili ebolou, keď rovnako ako Pajares pomáhali v boji s epidémiou v Libérii.

O transporte španielskeho misionára späť do vlasti rozhodla na spoločnej schôdzi španielska ministerstva zdravotníctva, vnútra a obrany.

Podľa denníka El Mundo nebol kňaz prevezený zvláštnym záchranným strojom, ako tomu bolo v prípade evakuácie nakazených Američanov, ale išlo o bežné lietadlo Airbus A310 vybavené zábranami k izolácii pacienta od okolia. Duchovný letel strojom určeným štandardne pre prepravu kráľovskej rodiny alebo vládnych predstaviteľov.

Pajares bol po prílete prevezený za prísnych bezpečnostných opatrení do nemocnice Carlosa III. a umiestnený bol do izby zariadeného pre pacientov so zvlášť nebezpečnými nákazami.

Okrem španielskeho misionára sa ebolou nakazilo šesť ďalších zamestnancov rovnakej nemocnice, medzi nimi aj jej riaditeľ, ktorý nákaze podľahol. Zariadenie bolo následne uzavreté. Okrem španielskeho duchovného sa však všetci ostatní podľa všetkého budú liečiť na mieste.

Podľa denníka El País bola s duchovným do Španielska prepravená tiež jedna rehoľná sestra guinejského pôvodu, ktorá mala španielsky pas. Žiadne príznaky choroby u nej po prílete neboli prítomné, informovalo tamojšie ministerstvo zdravotníctva.

zdroj: idnes.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.