Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.07.2021, 12:21

Zničiť ekonomiku? Johnson radšej chcel, aby sa vírus prehnal krajinou, tvrdí jeho exporadca

Cummings od svojho odchodu z funkcie hlavného premiérovho poradcu kritizoval Johnsonov kabinet.

Zničiť ekonomiku? Johnson radšej chcel, aby sa vírus prehnal krajinou, tvrdí jeho exporadca
Zdroj: Reuters

Britský premiér Boris Johnson odmietal vlani na jeseň počas kulminácie pandemickej situácie sprísniť protiepidemické opatrenia, pretože bol presvedčený, "že na covid zomierajú najmä ľudia nad 80 rokov".

Uviedol to pre televíziu BBC Johnsonov bývalý poradca Dominic Cummings vo svojom vôbec prvom televíznom rozhovore od novembra 2020, keď odstúpil z funkcie.

Podľa Cummingsa mu tiež Johnson povedal, že "už ďalej neprijíma všetky tie správy o tom, že Národná zdravotná služba (NHS) je preťažená". Skôr než zničiť ekonomiku chcel britský premiér podľa Cummingsa umožniť vírusu, aby sa "prehnal celou krajinou".

​V reakcii na Cummingsove tvrdenia Downing Street vyhlásila, že premiér počas trvania pandémie prijímal "nevyhnutné opatrenia na ochranu životov a živobytia, pri zavádzaní ktorých sa riadil najlepšími vedeckými radami". Okrem toho britská vláda zavedením troch celonárodných lockdownov "ochránila NHS pred kolapsom".

V doposiaľ zverejnených úryvkoch spomínaného rozhovoru, ktorý BBC zverejní v celej dĺžke v utorok večer, Cummings tiež uviedol, že Johnson chcel pokračovať vo svojich pravidelných osobných stretnutiach s britskou kráľovnou Alžbetou II. napriek tomu, že premiérov exporadca varoval pred rizikom úmrtia kráľovnej v prípade, že by sa nakazila koronavírusom.

Cummings od svojho odchodu z funkcie hlavného premiérovho poradcu kritizoval Johnsonov kabinet niekoľkokrát. Okrem iného tvrdil, že zvýšený počet úmrtí zapríčinila aj počiatočná "pomalá" a "chaotická" reakcia vlády na šírenie koronavírusovej nákazy.

Tvrdil tiež, že Johnson podľa neho "nie je spôsobilý" vykonávať funkciu predsedu vlády, keďže sa nevie poučiť zo svojich chýb.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.