Po sérii explózií a prudkej paľbe, ktorá sa ozývala z nairobského nákupného centra, kenské úrady dnes popoludní oznámili, že majú situáciu pod kontrolou a bezpečnostné zložky sa blížia k útočníkom. Tí areál obsadili v sobotu napoludnie a doteraz tam zadržiavajú skupinu rukojemníkov.
Kenské národné centrum pre mimoriadne situácie prostredníctvom konta na sociálnej sieti Twitter vyzvalo obyvateľstvo, aby sa vyhlo oblasti, kde sa nachádza nákupné centrum Westgate, pretože tam prebieha operácia bezpečnostných síl.
Kenské bezpečnostné jednotky - príslušníci armády, polície, oddiely osobitného určenia vrátane ostreľovačov - dnes vstúpili do štvorposchodového komplexu s cieľom zachrániť ľudí, ktorí sa tam ešte skrývajú, a vyslobodiť rukojemníkov, ktorých útočiace komando už tretí deň zadržiava. Tlačová agentúra Newswire však tvrdí, že v rukách útočníkov je ešte mnoho ľudí.
Nad areálom nákupného centra, z ktorého časti sa dnešnom útoku valí čierny a sivý dym, prelietavajú vrtuľníky.
Boj proti globálnemu terorizmu
Islamskí teroristi pochádzali z rôznych krajín. Išlo o "mohonárodnú skupinu", povedal dnes hovorca kenskej armády Julius Karange.
"Vieme, kto sú títo ľudia. Bojujeme tu proti globálnemu terorizmu," dodal Karange, ale nešpecifikoval, z ktorých krajín útočníci pochádzali.
Medzitým kenský Červený kríž znížil počet overených obetí na 62 osôb. Nové číslo potvrdilo aj kenské ministerstvo vnútra. Predtým sa uvádzalo, že pri sobotňajšom prepade nákupného centra v Nairobi zahynulo 69 ľudí, uviedla tlačová agentúra DPA.
Medzi obeťami sú aj Európania
Velenie somálskych islamistických milícií aš-Šabáb však poprelo účasť cudzincov na útoku, pri ktorom bolo zranených ďalších najmenej 175 ľudí a stále je nezvestných 63 osôb.
Muž, ktorý sa predstavil ako veliteľ milícií aš-Šabáb abú Umar, dnes pre stanicu BBC odmietol správy, že by medzi útočníkmi boli cudzinci. "Nie je to pravda. Sú to ničím neopodstatnené tvrdenia," vyhlásil abú Umar.
Podľa najnovšej bilancie Kenského Červeného kríža pri teroristickom útoku na nákupné centrum zahynulo najmenej 69 ľudí. Ďalších najmenej 175 ľudí bolo zranených a 63 osôb je nezvestných.
Útok na obchodné centrum Westgate podniklo v sobotu napoludnie približne desať ozbrojencov napojených na somálske islamistické milície aš-Šabáb, ktorí sa zamerali výlučne na nemoslimov.
Útočníci ako dôvod svojej akcie uviedli vyslanie kenských jednotiek do Somálska, kde v rámci afrických mierových zborov bojujú s islamistami. Ozbrojenci naďalej zadržiavajú skupinu rukojemníkov a najnovšie hrozia aj ich popravami.
Medzi obeťami alebo zranenými sú občania Británie, Číny, Francúzska, Holandska, Kanady, Južnej Afriky a USA.
V súvislosti s útokom v Nairobi britský premiér David Cameron skrátil svoju každoročnú návštevu u kráľovnej Alžbety II. v jej škótskom sídle Balmoral a dnes popoludní sa vráti do Londýna, aby sa zúčastnil na zasadnutí krízového výboru COBRA a pomohol tak riešiť krízu v Nairobi.