Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2016, 00:00

Toto sú najlepšie krajiny sveta. Rusko predbehlo Čechov aj Maďarov

Čo činí krajinu lepšou ako iné? Je to vojenská sila? Ekonomická sila? Bohatá kultúra a slávna história či sloboda a stabilná vláda? Vo všeobecnosti sa dá povedať, že všetky zo spomenutých atribútov, a aj mnohé iné.

US News & World Report, v spolupráci s BAV Consulting a Wharton School of University of Pennsylvania pátrali po najlepšej krajine na svete. Podarilo sa im vytvoriť rebríček s názvom Best country ranking.

Pozrite si rebríček najlepších krajín Best country ranking:

V rámci ich prieskumu, na základe ktorého bol rebríček vytvorený, 16-tisíc ľudí zo štyroch regiónov sveta spájalo 60 krajín so špecifickými vlastnosťami. Tieto krajiny boli vopred vybrané na základe indexu ľudského vývoja OSN, HDP, cestovného ruchu a celkového vývozu. Krajiny v rebríčku predstavujú asi tri štvrtiny svetovej populácie a asi 90 percent objemu svetového HDP. Slovensko sa však vo výbere nenachádza.

Jednotlivé odpovede boli rozdelené do deviatich širokých tém: Dobrodružstvo, občianstvo, kultúrny vplyv, podnikanie, dedičstvo, sťahovanie, sloboda podnikania, moc a kvalita života.

Každá z krajín bola hodnotená na základe atribútov, ktoré boli ďalej zadelené do spomínaných tém. Čím viac bola krajina vnímaná ako príklad pre určitú charakteristiku vo vzťahu k priemeru, tým lepšie skóre si pripísala a naopak.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.