Izraelský minister obrany Moše Jaalon dnes povedal, že do Sýrie dorazili v uplynulých dňoch ruské sily, aby pomohli obliehanej vláde prezidenta Bašára Asada.
Moskva podľa jeho slov vyslala vojenských poradcov a aktívne sily, aby zriadili leteckú základňu neďaleko sýrskeho mesta Lázikíja. Túto základňu by mohli využívať stíhačky a vrtuľníky pri útokoch na militantov Islamského štátu, citovala ministra agentúra AP.
Ide o najnovší náznak, že Rusko posilňuje svoju vojenskú prítomnosť v Sýrii, čo znepokojuje USA a NATO.
Moskva podporovala Asada počas celej štyri a pol roka trvajúcej občianskej vojny v Sýrii, v ktorej bolo zabitých vyše 250.000 ľudí. USA považujú Asada za hlavnú príčinu krízy v krajine a varovali Moskvu pred posilňovaním svojej prítomnosti, informovala AP.
Okrem izraelského premiéra tvrdia aj tri libanonské zdroje, že ruské vojenské sily sa začali zúčastňovať na vojenských operáciách v Sýrii na podporu vládnych vojsk.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov však sa povedal, že ruské "humanitárne" lietadlá prepravujú do Sýrie vojenskú techniku, ako aj humanitárnu pomoc.
Američania, ale aj niektoré európske krajiny však podľa agentúry Reuters vyjadrujú čoraz väčšie obavy z obsahu zásielok, ktoré ruské lietadlá dopravujú do Sýrie.
Americkí predstavitelia totiž nevylúčili možnosť, že Rusko môže chcieť použiť pristávaciu plochu na vedenie vzdušného boja.
Americký minister zahraničných vecí John Kerry pri tejto príležitosti hovoril so svojím ruským náprotivkom druhýkrát počas štyroch dní. Kerry vyjadril znepokojenie nad správami o ruských vojenských aktivitách v Sýrii. Biely dom uviedol, že podrobne sleduje situáciu.
Moskva predtým verejne vyhlasovala, že jej lietadlá prevážajú do Sýrie výlučne humanitárnu pomoc. Washington v ostatných dňoch vyvíja nátlak na Grécko a Bulharsko, aby ruským lietadlám smerujúcim do Sýrie nevydávali povolenia na využívanie svojho vzdušného priestoru.