StoryEditor

Novinár prešiel Paríž s jarmulkou a skrytou kamerou. Nadávali mu do Židov

17.02.2015, 16:32
Kým v centre si ho nikto nevšímal, na predmestiach sa stal terčom urážok.

Izraelský novinár Zvika Klein sa rozhodol na vlastnej koži otestovať, čo je pravdy na správach o silnejúcich antisemitských náladách v Európe. Nasadil si preto jarmulku a vydal sa do ulíc Paríža. Kým v centre si ho nikto nevšímal, na predmestiach sa stal terčom urážok. Pre istotu sa na svoj cestu vybral v sprievode bodyguarda.

Pod Eiffelovou vežou si nasadzuje na hlavu tradičnú pokrývku hlavy a vyráža do ulíc.Potom sa Klein presunie na predmestie Paríža, kde často žijú prisťahovalci. Netrvá dlho a stáva sa terčom urážok. V jednej chvíli prechádza okolo skupinky mladistvých, ktorí na neho s posmechom pokrikujú, že asi chce dostať narezané, píše server The Independent. Iní si odpľujú.

Keď novinár prechádza okolo jednej školy, jeden zo študentov jeho smerom kričí: "Nech žije Palestína". Iní sa uspokoja s nadávkami "Žid" či "Ty buzna".

Kritici hovoria o účelovom zostrihaní

Klein pracuje pre izraelský server NRG. Ten vlastní americký miliardár Sheldon Adelson, majiteľ viacerých kasín v Las Vegas a dobrý priateľ Benjamina Netanjahua. Izraelský premiér pred pár dňami vyzval európskych Židov, aby sa vrátili späť do Izraela, kde budú v bezpečí.

Niektorí kritici tvrdia, žereportáž televízie NRG môže byť účelová, aby exodus Židov z Francúzska podporila. Podľa serveru BBC autorom videa vytýkajú, že desaťhodinovú pochôdzku po meste zostrihal do dvoch minút.

Židia začali z Francúzska odchádzať už pred januárovým útokom na kóšer obchod v Paríži, ktorý vzbudil v židovskej komunite skutočný strach o život. Len za rok 2014 Francúzsku opustilo sedem tisíc Židov, čo je viac ako dvojnásobok oproti roku 2013.

Židovské organizácie vo Francúzsku hovoria o stovkách antisemitských incidentov, od zneuctení náhrobných kameňov až po fyzické útoky. Počet antisemitských útokov vraj vzrástol vlani v lete počas konfliktu v Pásme Gazy. Francúzsky premiér Manuel Valls však naďalej tvrdí, že "miestom pre francúzskych Židov by malo byť Francúzsko".

Prezident François Hollande v utorok Židov uistil, že ich republika bude brániť všetkými silami. "Poznám ten pocit úzkosti, ktorý prežívajú Francúzi židovskej viery. Viem, že veľká väčšina odmieta perspektívu opustenia svojej vlasti. Sú to Francúzi, milujú Francúzsku a ich miesto je vo Francúzsku," vyhlásil prezident pri ceremoniáli na židovskom cintoríne v Sarre-Unionu na východe krajiny, ktorý koncom minulého týždňa znesvätila pätica mladíkov.

Zdroj:iDnes.cz

01 - Modified: 2007-03-19 08:16:03 - Feat.: 0 - Title: Koruna smie ďalej silnieť
01 - Modified: 2023-09-16 05:59:13 - Feat.: - Title: V ukrajinskom meste Umaň sa zhromaždili desaťtisíce židovských pútnikov z celého sveta 02 - Modified: 2023-09-08 14:50:39 - Feat.: - Title: Starostka Paríža odňala palestínskemu vodcovi medailu, ospravedlňoval vyhladzovanie Židov v Európe 03 - Modified: 2023-08-23 13:54:33 - Feat.: - Title: V Kosove odhalili pamätník Albáncom, ktorí cez vojnu zachránili židov 04 - Modified: 2023-08-24 08:28:39 - Feat.: - Title: Významný historik, ktorý sa postavil Uhríkovi: Keď tvrdí, že je antifašista, robí z ľudí hlupákov (rozhovor) 05 - Modified: 2023-08-10 11:17:48 - Feat.: - Title: Ukrajinské úrady varovali židovských pútnikov, aby necestovali do mesta Umaň. Hrozí im nebezpečenstvo
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. september 2023 15:02