Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2014, 14:59

Jadrový konflikt je iba otázkou času, varuje americký vedec

V prípade vypuknutia jadrovej vojny v akomkoľvek regióne sveta by celú planétu postihli závažné dôsledky, vrátane poklesu teploty, zrážok a úbytku slnečného svetla. Uviedol to dnes americký vedec Mike Mills popri konferencii o dopade jadrových zbraní na ľudstvo, ktorá sa koná v rakúskej Viedni.

"Ak by sa takýto konflikt vyskytol napríklad medzi Pakistanom a Indiou, celú planétu by postihlo zníženie teploty ovzdušia, dažďových zrážok, úbytok slnečného svetla a zvýšenie škodlivého ultrafialového žiarenia," tvrdí bádateľ z Národného centra pre atmosférický výskum (NCAR), ktorého dnes citoval tlačový portál Sputnik.

Mills uvádza, že po prvotných výbuchoch by nekontrolovateľný gigantický požiar miest vytvoril ohromné množstvo dymu, ktorý by na mnoho rokov absorboval slnečné svetlo.

Následne by klesla teplota povrchu Zeme a zredukovali sa zrážky. To by malo vplyv na poľnohospodárstvo a ekosystém, čo by viedlo ku globálnemu hladomoru. Kým budú jednotlivé štáty vlastniť jadrové zbrane, otázkou nie je, či ich použijú, ale kedy, varuje americký vedec.

Mills zdôraznil, že jadrové mocnosti nerobia dostatočne veľa pre to, aby odstránili tento arzenál. Ako príklad uvádza Novú dohodu START, podpísanú v roku 2010 medzi USA a Ruskom, ktorá nezohľadňuje klimatické dôsledky jadrovej vojny. Širšie povedomie o nukleárnej zime by podľa neho vyvinulo väčší tlak na príslušné vlády.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.