StoryEditor

Kiska na Majdane: Kto nepodľahol ruskej propagande, pozná vinníka vojny

22.02.2015, 14:47
Prezident Andrej Kiska sa dnes v Kyjeve zúčastnil na Pochode dôstojnosti, ktorý je spomienkou na demonštrácie na Majdane spred roka.

Každý, kto nepodľahol ruskej propagande, nemôže mať podľa prezidenta SR Andreja Kisku pochybnosti o účasti Ruska na vojne na východe Ukrajiny. Prezident SR Andrej Kiska sa dnes v Kyjeve zúčastnil na Pochode dôstojnosti, ktorý je spomienkou na demonštrácie na Majdane spred roka. V Kyjeve sa zišli lídri viacerých európskych štátov.

Ako povedal Kiska novinárom po tom, čo si pozrel výstavu dôkazov o ruskej agresii na Ukrajine, tento pohľad vyvoláva v ňom pocity rozhorčenia, pretože malá krajina sa musí brániť pred obrovskou krajinou. Kiska je presvedčený, že konflikt by už bol zažehnaný, ak by táto obrovská krajina nepomáhala v jeho roznecovaní.


Prečítajte si aj: Tragédia v Charkove. Mierový pochod zasiahla explózia, zomreli dvaja ľudia


Kiska si s ostatnými európskymi politikmi na jednom z námestí pozrel ruskú vojenskú techniku, ktorú Ukrajinci zneškodnili v bojoch na východe Ukrajiny. Išlo o tank, raketový systém Grad, či drony, alebo bojové vozidlo pechoty.

Na nasledujúcom pochode ulicami mesta sa zúčastnili tisíce Ukrajincov. Po bohoslužbe za zomrelých z minuloročného Majdanu prezident Kiska spolu s ďalšími štátnikmi položil na námestí horiacu sviecu.


Andrej Kiska na Pochode dôstojnosti na Majdane s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.
Snímka: TASR/M. Svítok

Podľa Kisku jeho dnešná cesta na Ukrajinu nie je len zdvorilostnou návštevou. Jeho cieľom bolo si dnes uctiť pamiatku toho, čo sa pred rokom na kyjevskom Majdane udialo. „Prišiel som vyjadriť podporu Ukrajine a ukrajinskému ľudu, aby sa na ich území ukončila vojna,“ zdôraznil.

Podľa neho Majdan bol vyjadrením ľudí na Ukrajine, ktorí chcú ísť smerom k Európe a nechcú oligarchov. „Ľudia boli za to ochotní položiť životy,“ dodal. Kiska sa dnes podvečer ešte stretne na bilaterálnom rokovaní s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Ukrajina si v týchto dňoch pripomína protesty na Majdane, ktoré vyústili do odstúpenia Vitora Janukovyča vo februári minulého roku. Ten odstúpil po niekoľkých mesiacoch nepokojov vyvolaných nespokojnosťou s jeho vládnutím a smerovaním krajiny po nepodpísaní asociačnej dohody s EÚ.

Janukovyč z Kyjeva následne ušiel do Ruska a nové úrady na Ukrajine na neho vydali zatykač za "masovú vraždu mierumilovných obyvateľov".

Súčasný ukrajinský prezident Petro Porošenko obvinil Rusko z riadenia streľby na Majdane, pri ktorej 18.-20. februára 2014 zahynuli desiatky demonštrantov.

Dokazovať to majú nahrávky rozhovorov Janukovyča a predstaviteľov ruskej tajnej služby. Skupiny ostreľovačov viedol podľa záverov vyšetrovania tragických udalostí blízky spolupracovník a poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Vladislav Surkov.

01 - Modified: 2007-03-21 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Kto to zaplatí
01 - Modified: 2023-06-05 08:45:05 - Feat.: - Title: Rus bojuje proti Putinovi: Vojnu slovami nevyhráte, my sme vzali zbraň 02 - Modified: 2023-06-04 09:22:33 - Feat.: - Title: Kyjev tvrdí, že ruské rakety zasiahli operačné letisko v strednej časti Ukrajiny 03 - Modified: 2023-06-04 08:42:17 - Feat.: - Title: Nemecký minister obrany vyzval štáty, aby sa postavili proti ruskej agresii na Ukrajine 04 - Modified: 2023-06-04 07:12:03 - Feat.: - Title: Pri ruskom útoku na bytovku v Dnipre zomrelo dvojročné dievča 05 - Modified: 2023-06-04 05:20:35 - Feat.: - Title: Ukrajina hlási najmenej 20 zranených po útoku na bytovku v Dnipre
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
05. jún 2023 14:44