Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2016, 21:04

Rakúšania pozastavili schengenskú dohodu. Zavádzajú kontroly na hraniciach

Podľa rakúskeho kancelára Wernera Faymanna nedokáže únia dostatočne rýchlo riešiť vážne problémy.

Rakúsko dočasne pozastavilo platnosť schengenskej dohody o otvorených hraniciach, píše portál Politico a odvoláva sa na vyjadrenia kancelára Wernera Faymanna. Ten sa pridal k európskym lídrom, ktorí varujú pred hrozbami utečeneckej krízy v únii. 

"Zlyhania Európskej únie v dosahovaní dohody o spravodlivom rozdelení utečencov a ochrane vonkajších hraníc ohrozujú nielen Schengen ale aj európsky projekt ako taký," povedal Feymann v rozhovore pre rakúske noviny Österreich. 

"Je extrémne znepokojujúce, že zložitá štruktúra zabraňujú únii vyriešiť zásadné problémy ako je lavína utečencov alebo finančná kríza rýchlejšie. Vždy je tu riziko, že sa robí príliš málo a príliš pomaly," povedal. 

Tento krok Viedne prichádza v čase, kedy Nemecko posiela stovky utečencov späť na rakúske hranice. Rakúsko už pritom spustilo prísnejšie kontroly na hranici so Slovinskom. Utečenci tu musia predložiť platný preukaz totožnosti. Tým, ktorí ich nemajú právo na azyl a plánujú prechod do Škandinávie alebo im bol odmietnutý pobyt v Nemecku, zakážu vstup do krajiny. 

"Každý, kto príde na naše hranice podlieha kontrole," povedal Faymann.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.