Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.07.2014, 10:38

Odvolali riaditeľa moskovského metra. Kvôli havárii

V dôsledku nedávnej havárie v moskovskom metre došlo dnes v jeho vedení ku kádrovým zmenám: ako informovala agentúra RIA Novosti, z funkcie riaditeľa odvolali Ivana Besedina, ktorého nahradí Dmitrij Pegov.

Kádrové zmeny sú dôsledkom havárie z 15. júla, keď sa linke Arbatsko-Pokrovskaja, medzi stanicami Park Pobedy a Slavianskij buľvar, vykoľajili tri vozne súpravy metra. O život prišlo 23 ľudí. Ďalších 158 ľudí utrpelo zranenia, pričom hospitalizovať museli 146, z nich najmenej 42 prijali do nemocníc vo vážnom stave.

Záchranná operácia trvala vyše 12 hodín, počas ktorých bolo evakuovaných viac ako 1000 ľudí. Park Pobedy je najhlbšie položená stanica metra v Moskve - v hĺbke až 84 metrov -, čo záchranárom zvlášť sťažilo prácu.

Ruskí vyšetrovatelia minulý týždeň oznámili, že zadržali kontrolóra trate a jeho asistenta, ktorí čelia podozreniam, že patrične nedohliadali na fungovanie svetelnej signalizácie na trati a v podzemnom tuneli. Ukázalo sa tiež, že svetelná signalizácia na časti trati, kde sa vlak vykoľajil, nebola počas opravných prác, ktoré sa uskutočnili v máji tohto roka, správne nainštalovaná.

Moskovský primátor Sergej Sobianin dnes uviedol, že táto tragédia "jedným šmahom zmarila obrovskú prácu, ktorá bola v moskovskom metre vykonaná za posledné roky".

Agentúra RIA Novosti však pripomína, že nehoda nebola jedinou za posledné roky - k niekoľkým mimoriadnym situáciám v metre došlo aj tento rok: najzávažnejší incident sa odohral v marci, keď kvôli zaplaveniu tratí na linke Arbatsko-Pokrovskaja museli z metra evakuovať vyše 600 ľudí. Príčinou zaplavenia tratí bolo poškodenie vodovodného vedenia počas pozemných prác na povrchu.

Dovtedy bola najrozsiahlejšou havária z 5. júna 2012, keď medzi stanicami Knižnica V.I. Lenina a Ochotnyj riad vzbĺkol elektrický kábel; v dôsledku silného zadymenia bolo nutné evakuovať približne 4500 cestujúcich a zamestnancov metra. Táto havária vyvolala v Moskve dopravný kolaps.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.