Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.04.2014, 10:39

Pátranie po nezvestnom Boeingu bude najdrahšie v histórii

Pátranie po nezvestnom malajzijskom dopravnom lietadle bude stáť stovky miliónov dolárov, čím sa stane najdrahšou pátracou akciou svojho druhu v dejinách letectva. Do hľadania pozostatkov letu číslo MH370 je momentálne zapojených 26 krajín sveta, ktoré poskytujú svoje lietadlá, lode, ponorky a družice, informovala dnes agentúra Reuters.

Po mesiaci pátrania dosiahli náklady na vyslanie vojenských plavidiel a lietadiel do Indického oceánu a Juhočínskeho mora najmenej 44 miliónov dolárov. Čiastka sa už teraz rovná sume vynaloženej počas dvojročného pátrania po lietadle spoločnosti Air France, ktoré sa v roku 2009 zrútilo do Atlantického oceánu. Experti tvrdia, že reálne náklady boli vtedy troj- až štvornásobné.

Z uvedených faktov vyplýva, že celkový účet za pátranie po malajzijskom Boeingu 777-200ER pravdepodobne porastie do stoviek miliónov dolárov. Súčasné náklady totiž nezahŕňajú všetky čiastky, ktoré do aktivity investujú rezorty obrany jednotlivých krajín, ani početné ďalšie výdavky na civilné lietadlá, ubytovanie stoviek členov posádok a analýzy bezpečnostných úradov.

Približne polovicu všetkých nákladov doteraz zabezpečila Austrália. Len náklady na dennú prevádzku jej zásobovacej lode HMAS Success (OR 304) dosahujú 511.000 dolárov, uviedli Austrálske ozbrojené sily (ADF). "Pátranie po lietadle stojí ADF najmenej 741.000 dolárov denne, reálne však omnoho viac," napísal armádny magazín Asia-Pacific Defence Reporter.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.