Najvyšší šéf amerických tajných služieb James Clapper (na snímke) označil plošné sledovanie politikov ako jednu z hlavných náplní práce tajných služieb.
Bezpečie nadovšetko
Tvrdí tiež, že „je oveľa dôležitejšie zaistiť bezpečie našej vlasti, než ukončiť tieto programy (sledovanie a odpočúvanie politikov). To by mohlo totiž viesť k útoku na našu krajinu.“ Dodáva tiež, že je neoceniteľné dopredu vedieť kam jednotlivé štáty smerujú a aké budú ich nasledujúce kroky. "A nejde iba o politických lídrov, zaujíma nás aj dianie v ich okolí, ich poradcovia a podobne,“ hovorí Claper.
Podobný prístup má k aktuálnej situácii aj generál Keith Alexander. Podľa neho je mediálne šialenstvo okolo odpočúvania v Nemecku, Španielsku, Francúzsku a Taliansku nepochopiteľné a falošné. Argumentuje tým, že zber citlivých dát mali starosti vždy interné európske tajné služby. Tie následne poskytli materiály svojim kolegom za veľkou mlákou.
To potvrdzujú aj slová Clappera. „Odkedy pracujem v tajných službách, čo je už 50 rokov, bolo sledovanie a analýza odpočúvania politických vodcov cudzou krajinou vždy jednou zo základných náplní našej práce.“
Všetko odštartovala Merkelová
Momentálnu vlnu vyšetrovania či aj iné krajiny neboli odpočúvané spustil prípad odpočúvania Angely Merkelovej. Tú mali odpočúvať viac než desať rokov. Jej údaje figurovali v správach aj tri roky pred tým ako sa dostala do funkcie. Prezident Obama uistil kancelárku, že o prípade nemal tušenia a ospravedlnil sa. Tím nepriamo poukázal na fakt, že k odpočúvaniu došlo. Podľa dokumentu mala na starosť odpočúvanie európskych politikov zvláštna služba pre získavanie informácii. Fungovala v osemdesiatich amerických ambasádach po celom svete. Následne sa potvrdilo, že NSA odpočúvala ďalších 34 svetových lídrov politiky.
Zdroj: Lidovky.cz