Druhý človek na Mesiaci dostal od NASA za cestu 33 dolárov a 31 centov. Vyplňovanie výkazov a pracovných dokladov je jednou z najnudnejších zamestnaneckých činností, ale v zriedkavých prípadoch popri tom vznikajú aspoň zaujímavé dokumenty, píše iDnes.cz.
To je aj prípad Buzza Aldrina a jeho kolegov na palube kozmickej lode Apollo 11 (tj. Neila Armstronga a Michaela Collinsa, ktorý sa na povrch Mesiaca vôbec nepozrel). Po návrate sa totiž museli vyrovnať nielen s otázkami vedcov, technikov, novinárov, politikov a fanúšikov, ale aj personálneho oddelenia a colníkov.
Otázky tých naposledy spomenutých boli predvídateľné. Pýtali sa kde boli, čo priviezli a "čo za to". Aldrin pred niekoľkými dňami tieto málo známe dokumenty vyvesil na Twitter a forma byrokratického jazyka poskytuje veľmi nezvyčajný pohľad na ich dobrodružstvo.
Podľa cestovného príkazu sa astronauti dopravovali vládnym lietadlom, loďou, vozidlom a tiež kozmickou loďou z Houstonu cez Floridu, Mesiac a Havaj späť do Houstonu. Cestu tak hradila vláda s výnimkou približne 108 míľ (174 km), ktoré prešiel Aldrin vo svojom vlastnom aute. NASA mu za to priznala úhradu 33 dolárov a 31 centov. Jedlo a pitie boli po celý čas jeho pracovnej cesty zaistené vládou, a preto mu nárok na diéty nevznikol.
Colné vyhlásenie astronauti vyplnili v deň svojho návratu na Zem, teda 24. júla 1969. Podľa vyhlásenia cestovali po trase mys Canaveral, Mesiac, Honolulu. Ako náklad uviedli vzorky mesačného prachu a horniny a nikto z členov posádky netrpel žiadnou chorobou. Na výzvu vo formulári, aby uviedli ďalšie udalosti počas cesty, ktoré by mohli viesť k šíreniu iných chorôb, je uvedená odpoveď: "Je predmetom skúmania" (Angl. "to be determined "). Astronauti zostali v karanténe až do 11. augusta.