Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.12.2015, 08:44

Strelec zo San Bernardina mal napojenie na odnož al-Káidy

Syed Farook, jeden z dvojice strelcov, ktorí v stredu v americkom meste San Bernardino zavraždili 14 osôb a 21 zranili, mal podľa denníka The Los Angeles Times kontakty s osobami pôsobiacimi najmenej v dvoch zahraničných militantných organizáciách vrátane frontu an-Nusra v Sýrii. Ten je odnožou teroristickej siete al-Káida.

Denník, ktorý v noci nadnes citovala agentúra Reuters, viac informácií k tejto skutočnosti bezprostredne neposkytol.

Ak by vyšetrovanie Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) potvrdilo, že masaker bol inšpirovaný islamským extrémizmom, išlo by o najväčší teroristický útok na území USA od 11. septembra 2001, konštatuje agentúra AP.

Pakistanka Tashfeen Maliková (27) prisahala vernosť militantnej skupine Dáiš (tzv. Islamskému štátu) pod falošnou identitou na sociálnej sieti Facebook iba krátko predtým, ako so svojím manželom Syedom Farookom (28) spustili streľbu na bankete usporiadanom pre jeho kolegov zo zamestnania.

Maliková, ktorá žila so svojou rodinou v Saudskej Arábii a Pakistane, prešla niekoľkými vládnymi kontrolami týkajúcimi sa jej pôvodu a do USA sa dostala minulý rok v júli na základe udelenia špeciálnych víz pre snúbencov amerických občanov.

Farook, pakistansko-americký inšpektor reštaurácií, vyrastal v Kalifornii. Ani jeden z páchateľov nemal žiadny zápis v registri trestov, uviedli miestne bezpečnostné úrady.

Od marca minulého roka americké úrady obvinili 71 osôb v spojitosti s podporou Dáišu; z toho 56 za tento rok. Vyplýva to z nedávno zverejnenej správy o extrémizme, ktorú vypracovali na Univerzite Georgea Washingtona. Hoci väčšinu týchto osôb tvoria muži, "ženy postupne zaujímajú vo svete džihádu popredné miesto", uvádza sa v predmetnej štúdii.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.