Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.08.2015, 09:21

Trágedia v českej bani. Po vznietení metánu zomreli traja ľudia

Nočný požiar metánu v bani Darkov zabil troch baníkov vo veku 39, 38 a 32 rokov, ďalší dvaja sú zranení. Podľa hovorcu OKD sa nešťastie stalo pri razení chodby, keď sa uvoľnil kus horniny a chodbu zaplnil uvoľnený metán. Ten potom začal horieť. Informoval portál idnes.cz.

Marek Síbrt oznámil, že v podzemnej lokalite Darkov - banského závodu 1 - sa metán uvoľnil po pol dvanástej v noci, pravdepodobne pri vypadnutí horniny počas razenia banskej chodby. "Pri následnom vznietení banského plynu boli usmrtení traja zamestnanci, ďalší dvaja boli zranení," povedal hovorca.

Zranení baníci boli prevezení do Fakultnej nemocnice v Ostrave. Jeden bol popálený, druhý utrpel zlomeniny predlaktia a spodnej časti nohy.

Plyn nevybuchol, jeho koncentrácia bola nižšia
Jeden zo zranených, tridsaťsedemročný baník, bol do nemocnice transportovaný záchranárskym vrtuľníkom. "Pacient utrpel popáleniny na viac ako polovici povrchu tela, a to v oblasti hlavy, trupu, horných aj dolných končatín. V čase zásahu bol pri vedomí, jeho stav bol však vážny," povedal hovorca moravskosliezskych záchranárov Lukáš Humpl.

Hovorca OKD Marek Síbrt spresnil, že plyn neexplodoval, jeho koncentrácia aspoň podľa prvotných informácií nebola tak vysoká. Keď metán prenikol do chodby, začal horieť.

Vyšetrovanie príčin už začalo
"Chcel by som v mene svojom aj všetkých zamestnancov bane vyjadriť našu sústrasť rodinám i blízkym zosnulých kolegov," uviedol riaditeľ Banského závodu 1 Boleslav Kowalczyk.

Príčiny tejto mimoriadnej udalosti teraz vyšetruje komisia odborníkov zložená zo zástupcov Obvodného banského úradu v Ostrave, vedenia Banského závodu 1, spoločnosti OKD a odborových organizácií v spolupráci s políciou.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.