StoryEditor

Vodca Islamského štátu zakázal zverejňovať vraždy rukojemníkov

20.07.2015, 11:10
Autor:
TASRTASR


Vodca extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) abú Bakr Baghdádí nariadil svojim bojovníkom, aby prestali zverejňovať videozáznamy vrážd rukojemníkov a väzňov. Informovali o tom dnes britské médiá s odvolaním sa na správu v Británii sídliaceho denníka al-Kuds al-Arabí, ktorý vodcov výnos zverejnil uplynulú sobotu.

Baghdádí výnos zaslal všetkým tlačovým oddeleniam IS s vysvetlením, že treba byť ohľaduplný k tým moslimom a deťom, ktorí scény tohto druhu môžu vnímať ako "nepekné".

Médiá však upozorňujú, že nové Baghdádího nariadenie rozdelilo rady IS. "Časť militantov IS podporuje Baghdádího rozhodnutie, pretože berú do úvahy kritiku verejnosti, ktorá scény odrezávania hláv označuje za barbarské. Iní militanti však toto rozhodnutie odmietajú, pretože tvrdia, že "cieľom je odstrašiť nepriateľov a potrestať ľudí stelesňujúcich moc Západu," informovala agentúra ARA News.

Zverejnenie posledného videozáznamu, na ktorom detský vojak IS podrezáva krk dôstojníkovi sýrskej armády, je zrejme porušením Baghdádího nariadenia. Ide súčasne o prvý prípad, keď IS nasnímal vraždu, ktorej vykonávateľom bol detský vojak - jeden z tých, ktorí sú označovaní za "levíčatá kalifátu". Vražda sa odohrala v sýrskej provincii Homs.

Sýrsky politik a poslanec Faríd Hísu sa pre agentúru ARA News v súvislosti s Baghdádího výnosom vyjadril, že zákaz zverejňovania videozáznamov vrážd "nezabráni hrôzam páchaným Islamským štátom, aké za posledné roky videli ľudia na celom svete". Namiesto zakazovania podobných videí by mal Baghdádí radšej zakázať zločiny "páchané za ich scénou".

"Ale on už ospravedlnil barbarstvo svojich nasledovateľov a jeho rozhodnutie nemá zmysel," uviedol Hísu.

Zverejňovanie videozáznamov vrážd väzňov a rukojemníkov Islamského štátu je spojené s militantom známym pod menom Džihádista John, ktorý má podľa izraelského denníka Haarec na svedomí vykonanie niekoľkých vrážd.

Okrem smutne známych videozáznamov vrážd odrezaním hlavy islamistická skupina usmrcuje svojich nepriateľov aj inými spôsobmi. Tieto vraždy síce IS nezverejňuje na internete, ale známe sú prípady, keď väzňov utopili, vyhadzovali z výškových budov alebo aktivovali na ich telách náramky s výbušninou. Skupinu väzňov islamisti pripravili o život aj tak, že ich naložili do auta a vypálili na ňu mínometný granát. Známa je aj prax upaľovania zaživa, ako sa to stalo aj v prípade jordánskeho pilota zajatého islamistami.

Záznamy z týchto vrážd sa na internete neobjavujú, ale príklad demonštratívneho odrezávania hláv sa jeho prostredníctvom nasledovali aj iné teroristické skupiny a organizácie, napríklad extrémistická skupina Boko Haram, pôsobiaca v Nigérii.

01 - Modified: 2007-07-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Sociálny štát ako opatrovník
01 - Modified: 2024-05-20 05:26:39 - Feat.: - Title: K útoku na zahraničných turistov v Afganistane sa prihlásil Islamský štát 02 - Modified: 2024-05-19 20:39:54 - Feat.: - Title: K zodpovednosti za piatkový útok v turistickej destinácii v Afganistane sa prihlásil Islamský štát 03 - Modified: 2024-04-21 12:15:00 - Feat.: - Title: V Kábule vybuchla bomba, k útoku sa prihlásil Islamský štát 04 - Modified: 2024-04-19 09:06:58 - Feat.: - Title: Pri útokoch Islamského štátu v Sýrii zomrelo 28 vojakov a provládnych bojovníkov 05 - Modified: 2024-04-09 13:49:38 - Feat.: - Title: Islamský štát hrozí útokmi na štvrťfinále Ligy majstrov. Paríž, Londýn a Madrid posilnili bezpečnosť
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
21. máj 2024 09:58