Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.12.2015, 07:38

Abdeslam nakúpil rozbušky až v Paríži, v obchode na predaj pyrotechniky

Belgická televízna stanica RTBF v utorok večer zverejnila spresnenie francúzskej spoločnosti Les Magiciens Du Feu (Kúzelníci ohňa), ktorá sa špecializuje na predaj zábavnej pyrotechniky, o tom, ako belgický džihádista Salah Abdeslam v ich obchode nakúpil rozbušky. Tie mali poslúžiť pri teroristických útokoch v Paríži z 13. novembra.

Abdeslam kúpil rozbušky v obchode spoločnosti v obci Saint-Ouen l'Aumone patriacej do regiónu Val d'Oise severne od Paríža. Spoločnosť v utorok spresnila informácie o Abdeslamovom nakupovaní, ktoré počas víkendu zverejnil denník Le Parisien.

Na rozdiel od informácií uvedených v týchto novinách predavač z predmetného obchodu uviedol, že kupujúci sa vôbec nepýtal na výkon a spoľahlivosť kupovaných výrobkov. Pri kúpe tovaru sa v súlade so zákonnými predpismi preukázal vodičským preukazom, aby dokázal, že je dospelý a má právo kupovať tovar tohto druhu.

Predavač vo svojom svedectve spresnil, že kupujúci bo preňho "obyčajný klient belgickej štátnej príslušnosti bez podozrivého vzhľadu a v tom čase mimo pozornosti úradov".

Spoločnosť Les Magiciens Du Feu skontaktovala príslušné úrady až po tom, ako vyšetrovatelia atentátov z Paríža vydali výzvu pre verejnosť, aby získali čo najviac svedectiev o tom, čo predchádzalo útokom.

Predavač z obchodu potvrdil, že nepredáva vojenské rozbušky, v ponuke však má diaľkovo riadené elektronické systémy pre ohňostroje, rovnako ako ostatné obchody tohto typu. Tieto zariadenia samy osebe neobsahujú výbušniny a sú voľne dostupné pre zákazníkov, ktorí dovŕšili dospelosť.

Belgický denník Het Laatste Nieuws koncom minulého týždňa (27.11.) informoval, že medzinárodne hľadaný Salah Abdeslam - predpokladaný spolupáchateľ atentátov z Paríža - by mohol byť už na ceste do Sýrie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.